Ukraińscy żołnierze. Źródło: PAP/Mykola Kalyeniak
Ukraińscy żołnierze. Źródło: PAP/Mykola Kalyeniak

Amunicja dla Ukrainy z UE. Jest zgoda szefów dyplomacji

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Szefowie dyplomacji UE doszli do porozumienia w sprawie zakupu amunicji dla Ukrainy. Do Kijowa trafi milion pocisków artyleryjskich. Jednym z krajów, który nie zgodził się na skonstruowany plan są Węgry.

UE wspomoże Ukrainę amunicją 

Jak ustaliło RMF FM, najpierw zostanie wynegocjowana umowa ramowa, która określi np. cenę amunicji czy termin dostawy. Unia będzie chciał wynegocjować dobrą cenę oraz skrócić czas dostawy, który aktualnie wynosi około 12 miesięcy. 

Unia przeznaczy także miliard euro na to, by każdy kraj członkowski mógł składać własne zamówienia i tyle samo na odstąpienie pocisków Ukrainie z własnych magazynów. 

"Dzisiaj podpiszemy odpowiednie dokumenty" – powiedział dziennikarzom minister obrony Niemiec Boris Pistorius, dodając, że Niemcy otworzą również swoje krajowe umowy ramowe z przemysłem obronnym dla innych partnerów, ponieważ "szybkość jest kluczowa dla zaopatrzenia Kijowa".

"Naszym celem musi być wysłanie znacznej ilości amunicji na Ukrainę przed końcem tego roku" – podkreślił niemiecki minister.

Wcześniej szef estońskiego resortu obrony Hanno Pevkur ujawnił, że państwa UE zgodziły się dostarczyć Ukrainie milion sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.

Węgry sprzeciwiają się ustaleniom 

"Węgry nie będą uczestniczyć w wysyłce amunicji na Ukrainę, ale nie przeszkodzą w tym innym krajom UE, dlatego nasz rząd zastosuje w tej sprawie konstruktywne wstrzymanie się od głosu" – powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że wkład jego kraju w Europejski Instrument na rzecz Pokoju wynosi ok. 10 mln euro. Na wniosek Węgier zostanie on wykorzystany na inne cele: wzmocnienie stabilności na Bałkanach Zachodnich i złagodzenie presji migracyjnej – dodał polityk.

"Nadal wierzymy, że to, co jest potrzebne, to nie transfery broni, ale pokój tak szybko, jak to możliwe. A żeby pokój nadszedł tak szybko, jak to możliwe, potrzebujemy zawieszenia broni i negocjacji pokojowych” – powiedział szef węgierskiego MSZ.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka