Przywódca Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek z wizytą państwową do Rosji. Fot. Kremlin.ru
Przywódca Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek z wizytą państwową do Rosji. Fot. Kremlin.ru

Xi Jinping spotkał się z Putinem. Powiedział takie słowa, że Pieskow musiał reagować

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Na Kremlu zakończyło się nieformalne spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Chiński przewodniczący na spotkaniu z rosyjskim przywódcą wyraził pewność, że obywatele Rosji poprą Putina w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Rzecznik Kremla wygłosił po tym oświadczenie.

Xi Jinping życzy Putinowi poparcia w wyborach

- Jestem świadomy, że w waszym kraju w przyszłym roku odbędą się wybory prezydenckie. Pod zdecydowanym przywództwem pana prezydenta rozwój i dobrobyt Rosji poczynił szybkie postępy. Jestem przekonany, że naród rosyjski z pewnością nadal będzie popierał pana prezydenta  - powiedział Xi Jinping.

Kiedy tłumacz przetłumaczył wypowiedź na rosyjski, Putin spojrzał Xi Jinpingowi w oczy i uśmiechnął się.

Chiński przywódca podziękował również swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi za wsparcie. - Bardzo dziękuję, panie prezydencie, za to, że zawsze pozytywnie ocenia pan rozwój i budowę Chin, że nas wspiera - powiedział.

Kreml oficjalnie nie informował o tym, że Władimir Putin wystartuje w wyborach. Dlatego rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow natychmiast zareagował. - Kreml podziela przekonanie prezydenta Chin Xi Jinpinga, że Rosjanie poprą prezydenta Rosji Władimira Putina, jeśli ten wystartuje w wyborach w 2024 roku - oświadczył rzecznik Kremla.

- Prezydent Xi nie powiedział, że Putin będzie startował w wyborach. Prezydent Xi wyraził pewność, że Rosjanie poprą Putina i można tu tylko podzielić jego pewność - wyjaśniał Pieskow agencji TASS.

USA chciałyby, żeby rozmawiano o planie pokojowym Chin

Poniedziałkowe spotkanie Putina i Xi Jinpinga trwało prawie 4,5 godziny. Prezydent Rosji wyszedł na zewnątrz, by odprowadzić swojego chińskiego odpowiednika. Krótko porozmawiali przed samochodem Xi Jinpinga i na pożegnanie uścisnęli sobie dłonie.

Przywódcy obu krajów spotkają się ponownie we wtorek na pełnowymiarowych rozmowach, które śledzi cały świat.

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że przywódca Chin Xi Jinping podczas spotkań z prezydentem Rosji Władimirem Putinem opowie się za takim rozwiązaniem wojny na Ukrainie, które będzie obejmowało całkowite wycofanie wojsk rosyjskich - poinformował Biały Dom.

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, wskazał na własny plan pokojowy Chin, który zawiera zasadę poszanowania suwerenności wszystkich krajów.

Zachęcał Xi do "opowiedzenia się za tym dokładnym, zasadniczym kluczowym punktem, który musi obejmować wycofanie" sił rosyjskich z terytorium Ukrainy "zgodnie z kartą ONZ". Ukraińscy przywódcy również złożyli plan pokojowy, "który ponownie czerpie z tych samych zasad ONZ" - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego w Białym Domu.

Powiedział, że wojna mogłaby zakończyć się natychmiast, gdyby Putin wycofał wojska z Ukrainy. - Jesteśmy zaniepokojeni, że zamiast tego Chiny powtórzą wezwania do zawieszenia broni, które pozostawia siły rosyjskie wewnątrz suwerennego terytorium Ukrainy - powiedział Kirby. - Każde zawieszenie broni, które nie odnosi się do usunięcia rosyjskich sił z Ukrainy, skutecznie ratyfikowałoby nielegalny podbój Rosji - dodał.

Biały dom zachęca Jinpinga do spotkania z Zełenskim

Kirby dodał, że nie ma jeszcze dowodów na to, że Pekin posuwa się do przodu z dostarczaniem Moskwie broni, ale powiedział, że opcja ta nie została zdjęta ze stołu.

- Zachęcamy prezydenta Xi, by odegrał konstruktywną rolę i porozmawiał z prezydentem Zełenskim, czego nie zrobił odkąd Rosja rozpoczęła tę inwazję. Chiny powinny wysłuchać tego, co mają do powiedzenia Ukraińcy, nie tylko Rosjanie, i zachęcamy prezydenta Xi, by naciskał na prezydenta Putina w sprawie potrzeby poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczył Kirby podczas briefingu prasowego.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka