Premier Mateusz Morawiecki w Niemczech. Źródło: Twitter/@MorawieckiM
Premier Mateusz Morawiecki w Niemczech. Źródło: Twitter/@MorawieckiM

Ukraińcy chwalą Morawieckiego za wystąpienie w Heidelbergu. "Bardzo ważne słowa"

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, pochwalił dziś szefa polskiego rządu. - Bardzo ważne słowa premiera Mateusza Morawieckiego w niemieckim Heidelbergu po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu - oświadczył.

Jermak chwali Morawieckiego 

- Bardzo ważne słowa Mateusza Morawieckiego podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu, które po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu. Dziękujemy naszym wszystkim polskim przyjaciołom za nieocenioną pomoc i wsparcie od samego początku naszej wojny o wolność - napisał Jermak w komunikatorze Telegram, dodając fragment wykładu polskiego premiera.


Morawiecki w Heidelbergu 

W poniedziałek premier Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”.

Polski premier mówił m.in. o znaczeniu Europy dla Ukrainy i znaczeniu walki Ukraińców dla Europy. Zaznaczył, że to jest walka o wspólne europejskie wartości. Jak dodał, Ukraińcy są gotowi ryzykować swoje życie i nie poddali się rosyjskiej armii, gdy ta na nich napadła - dla własnego państwa narodowego i wolności. Podkreślił, że Ukraińcy walczą codziennie także o wolność Europy.

Zaznaczył, że Władimir Putin liczył na to, że Ukraińcy poddadzą się agresji, wybiorą pokój i będą gotowi zapłacić za niego dowolną cenę, ale się pomylił. Jak stwierdził Morawiecki, błąd Putina polegał na tym, że nie był w stanie dostrzec tego, że Ukraińcy są narodem i mają państwo narodowe, dla którego - choć nie jest ono idealne - są w stanie poświęcić życie.

"Jako Europejczycy jesteśmy zobowiązani, aby sprzeciwić się faszyzmowi rosyjskiemu, to na tym polega europejska tożsamość" - mówił polski premier. Morawiecki krytykował też państwa, które nie dostrzegały w jego przekonaniu zagrożenia i robiły interesy z Kremlem kosztem europejskiego bezpieczeństwa. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka