Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Fot. arch. PAP
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Fot. arch. PAP

Tak PiS może wygrać trzecią kadencję. Wystarczy to zrobić

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
Wybory zbliżają się wielkimi krokami. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "SE" jasno wyraża, czego Polacy oczekują od rządzących. Aż 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie 500 plus do 1000 zł pomoże PiS wygrać w cuglach jesienne wybory parlamentarne.

Polacy chcą podniesienia 500 plus 

Z publikacji wynika, że w badaniu zapytano Polaków, czy podniesienie świadczenia 500 plus do 1000 zł pomoże PiS wygrać wybory. 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że tak, 42 proc. odpowiedziało, że raczej tak. 10 proc., że nie, a 20 proc., że raczej nie.

"Super Express" podał, że badanie wykonano 13 i 14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków.

- Elektorat PiS biednieje przez wojnę dlatego 1000 plus na pewno pomogłoby partii Kaczyńskiego w zwycięstwie nad PO - komentuje, cytowany w artykule, prof. Kazimierz Kik, politolog.

Programy socjalne zapewnią zwycięstwo w wyborach? 

Redakcja tabloidu zauważa, że na razie brak jest jasnych deklaracji ze strony rządu w tej sprawie, jednak politycy PiS, z którymi rozmawiał "Super Express", przyznają, że potrzebna jest korekta programu 500 plus. - Należy podnieść to świadczenie np. do 800 zł - stwierdził europoseł Ryszard Czarnecki. Z tą opinią zgodził się poseł klubu PiS Tadeusz Cymański, choć zastrzegł, że taka podwyżka wymagałaby wprowadzenia progu dochodowego.

Innego zdania jest z kolei część liberalnych ekonomistów, jak choćby Leszek Balcerowicz, Andrzej Rzońca i Bogusław Grabowski. Oni od dawna opowiadają się za całkowitym cięciem socjalnych programów, w tym 500 plus.

– Niestety nie można wykluczyć, że jeżeli opozycja dojdzie do władzy, to programy społeczne, takie jak np. 500 plus, które doradcy ekonomiczni Donalda Tuska nazywali rozdawnictwem "pieniędzmi dla patologii", "wyrzucanymi w błoto", mogą zostać wycofane. Kiedy je wprowadzaliśmy twierdzono, że w budżecie nie ma na nie środków. Politycy Platformy wielokrotnie je krytykowali i podważali ich sens – mówiła w niedzielę w rozmowie z i.pl europoseł PiS Beata Szydło.

Tusk o 500 plus 

Jakiś czas temu o świadczenia 500 plus został zapytany lider PO Donald Tusk. Polityk stwierdził, że wobec tego programu "konsensus jest powszechny i zrozumiały".

– To, co jest raz dane przez władzę, to wiadomo, że nikt tego nie będzie zabierał. Natomiast to wymaga o wiele większej dyscypliny finansowej. Jeżeli chce się dawać ludziom, to trzeba zachować najwyższe kompetencje i wysoką dyscyplinę finansową, jeżeli chodzi o inne wydatki — przede wszystkim wydatki na władzę. Jeżeli państwo chce być hojne wobec obywateli, to musi być niezwykle oszczędne w innych rewirach, inaczej mamy inflację i drożyznę – przestrzegał Tusk.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj110 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka