Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen. Źródło: YouTube/Konfederacja
Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen. Źródło: YouTube/Konfederacja

Konfederacja umacnia się w sondażach. Polska 2050 na granicy progu

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press wynika, że na PiS chce zagłosować 34 procent badanych. Co ciekawe, trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc.

Hołownia na krawędzi 

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych. W parlamencie znalazłaby się też Lewica (4. miejsce) z poparciem 8 proc. oraz Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 6 proc. badanych. Na PSL zagłosowałoby 5 proc. badanych, na sojusz AgroUnii i Porozumienia - 1 proc. ankietowanych. 5 proc. badanych nie umiało wskazać, kogo poparłoby w wyborach. 2 proc. wskazało na "inną partię".

Jeszcze niedawno to partia Szymona Hołowni miała mocne trzecie miejsce w sondażach, ale w ostatnim czasie zaczęła sporo tracić, a w siłę rośnie ugrupowanie Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka.

Jeśli tak rozłożyłby się głosy podczas jesiennych wyborów, PiS i Konfederacja będą miały 256 mandatów, a opozycja łącznie 203. Ostani mandat przypada Mniejszości Niemieckiej. 


Koalicja Polska 2050-PSL przegrywa z Konfederacją 

Wyniki zmieniają się tylko nieznacznie, jeśli ankietowani mają do wyboru wspólną listę Polski 2050 i PSL - głosowanie na którą zadeklarowało 10 proc. badanych. W tym wariancie poparcie dla PiS i Konfederacji pozostaje takie samo, odpowiednio 34 i 11 proc., dla Koalicji Obywatelskiej wyniosło 26 proc., Lewica może liczyć na poparcie 9 proc. głosujących, a AgroUnia i Porozumienie - 3 procent. 6 proc. badanych nie wie, na kogo by zagłosowało.

Co ciekawe, Konfederacja w grupie wiekowej 18-49 lat jest drugą siłą. Z kolei wśród mężczyzn 18-39 lat cieszy się największym poparciem na poziomie 37 proc.


Frekwencja zbliżona do ostatnich wyborów parlamentarnych 

Jak podano, wynik nie sumuje się do 100 procent, tylko do 99 procent. Wynika to z metody liczenia przyjmowanej przez Ipsos, która zakłada podliczanie wyniku do siódmego miejsca po przecinku.

Prognozowana w badaniu Ipsos frekwencja wyborcza wynosi 67 proc. Na wybory nie wybiera się z kolei 29 procent respondentów. 4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Sondaż na zlecenie TOK FM i OKO. press przeprowadzono metodą CATI (telefoniczny) w dniach 20-23 marca na próbie około 1000 osób.

MP

(Fot: YouTube/Konfederacja)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka