(Zniszczony pomnik Jana Pawła II w Łodzi. Fot. Twitter/@ArchLodz)
(Zniszczony pomnik Jana Pawła II w Łodzi. Fot. Twitter/@ArchLodz)

Pomalował pomnik Jana Pawła II. Policja znalazła sprawcę

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 200
W nocy z soboty na niedzielę zniszczono pomnik Jana Pawła II w Łodzi. Ręce figury zostały pomalowane czerwoną farbą, a twarz na żółto. W piątek policja zatrzymała mężczyznę, który dopuścił się przestępstwa. To efekt żmudnego śledztwa - twierdzą mundurowi.

Zniszczony pomnik Jana Pawła II

W nocy z soboty na niedzielę nieznany sprawca lub sprawcy zdewastowali pomnik Jana Pawła II przed łódzką katedrą. Ręce figury zostały pomalowane czerwoną farbą, a twarz na żółto. Na granitowym cokole namalowano napis "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział" - holenderski dziennikarz zarzuca papieżowi tuszowanie przypadków pedofilii i krycie duchownych. Pomnik został oczyszczony tego samego dnia.

Policja otrzymała zgłoszenie o zniszczeniu pomnika w niedzielę o godz. 6.15. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili oględziny, zabezpieczono też materiał fotograficzny z monitoringu.

– Podjęliśmy szeroko zakrojone czynności mające na celu ustalenie sprawców oraz odtworzenie okoliczności uszkodzenia pomnika, do którego doszło w nocy – komentował dla Salon24 Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Sprawca zatrzymany 

– Łódzcy policjanci zatrzymali mężczyznę w związku z oblaniem farbą pomnika Jana Pawła II w Łodzi – poinformowała  rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w łodzi kom. Aneta Sobieraj. Sprawca wandalizmu został zatrzymany w piątek rano.

– To efekt żmudnego śledztwa łódzkich policjantów, którzy na miejscu zabezpieczyli ślady oraz nagrania monitoringu. Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć w tej sprawie – dodała rzeczniczka łódzkiej policji. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście.

Jak podaje portal wPolityce.pl, zatrzymany to 25-letni student Politechniki Łódzkiej Paweł W. To osoba aktywna w mediach społecznościowych. Zaangażowany jest w działalność na rzecz klimatu i LGBT. 

Zniszczony pomnik Jana Pawła II w Stalowej Woli

Łódzki incydent nie był jedynym. W poniedziałek nieznani sprawcy oblali czerwoną substancją pomnik św. Jana Pawła II stojący przed Bazyliką Konkatedralną w Stalowej Woli. 

W związku z tym zdarzeniem, prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny wydał specjalne oświadczenie. "Dotknięty przerażającym aktem profanacji figury świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli pragnę wyrazić słowa potępienia dla sprawcy tak haniebnego czynu oraz wezwać wszystkich ludzi dobrej woli do jeszcze większego zjednoczenia wokół wartości, które pozostawił nam do obrony święty Jan Paweł II” – napisał. 

MP

Zniszczony pomnik Jana Pawła II w Łodzi. Fot. Twitter/@ArchLodz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj200 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo