TVN7 pokaże filmy o Janie Pawle II. Zupełnie inne, niż "Franciszkańska 3"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
W Wielkanoc na antenie TVN7 wyemitowane zostaną dwa filmy fabularne o Janie Pawle II, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

TVN wyemituje filmy o Janie Pawle II

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 12:40 na TVN7 wyemitowany zostanie film pt. "Karol. Człowiek, który został papieżem", opowiadający o życiu Karola Wojtyły w czasach od wybuchu II wojny światowej do października 1978 kiedy to wybrany został na biskupa Rzymu.

Z kolei w drugi dzień świąt o 15:30, na tej samej stacji obejrzeć można będzie drugą część filmu pt. "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem", który opowiada o losach Wojtyły po tym, jak został wybrany na papieża.

W obu filmach w roli głównej wystąpił Piotr Adamczyk.


Historia Jana Pawła II w filmach Giacomo Battiato

Pierwszy z filmów w reżyserii Giacomo Battiato swoją premierę miał w 2005 roku. Scenariusz napisany został w oparciu o książkę Giana Franca Svidercoschiego "Historia Karola". Z kolei druga część do kin trafiła rok później – w 2006 roku. "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem" jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego tytułu i przedstawia historię pontyfikatu Jana Pawła II aż do jego śmierci. 

Oba filmy zyskały w Polsce duża popularność. Pierwsza część zgromadziła około 1,88 mln widzów, zaś druga – 1,75 mln.

TVN stawia zarzut: Jan Paweł II tuszował pedofilię 

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3", który wywołał ogromne poruszenie w Polsce. W materiale poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na ten temat wypowiedział się również Lech Wałęsa. Były prezydent Polski uważa, że PiS wykorzystuje każdy moment, aby kłócić społeczeństwo, a Jan Vincent Rostowski sugerował, że cała sprawa jest rosyjską prowokacją, która działa na korzyść rządzących.


Uchwała ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II

W związku z materiałem TVN Sejm przyjął w zeszły czwartek uchwałę ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II.

— Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii — głosi dokument.

Z kolei Telewizja Polska podjęła decyzję, że będzie emitować homilie św. Jana Pawła II codziennie w najlepszym czasie antenowym - tuż po "Wiadomościach".

RB

Na zdjęciu: kadr z filmu "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem" 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura