Donald Tusk podczas wyjazdowego posiedzenia PO w Toruniu. (fot. PAP)
Donald Tusk podczas wyjazdowego posiedzenia PO w Toruniu. (fot. PAP)

PO szykuje ogromną kasę na kampanię. Zaciągnie kredyt, jest też apel o wpłaty

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Platforma Obywatelska chce wydać na kampanię wyborczą 30 mln zł — ujawnił w środę "Super Express". Rzecznik partii wskazał, że ugrupowanie w tym celu "zaciągnie kredyt". Ponadto partia Donalda Tuska utworzyła zbiórkę w Internecie.

"Ciągle za mało"

— O tym, że w Platformie Obywatelskiej się nie przelewa wprost mówił niedawno Donald Tusk. I chociaż szczere wyznanie przewodniczącego PO trafiło do serc i kieszeni sympatyków, którzy szybko wpłacili prawie pół miliona złotych, to okazuje się, że to ciągle zdecydowanie za mało — pisze "Super Express".


Rzecznik PO: "Zobowiązania są naprawdę duże"

Jak wskazał rzecznik PO, "środki, które otrzymujemy z subwencji (20 mln zł rocznie – przyp. red.) wystarczają na utrzymanie szkieletu organizacyjnego i na spłatę kredytów po poprzednich wyborach. Zobowiązania są naprawdę duże — mówił Jan Grabiec. Tymczasem, jak wskazuje "SE", "jeszcze większe od zobowiązań PO są jej ambicje".

30 mln zł na kampanię PO

"SE" wskazuje, że na kampanię wyborczą PO planuje wydać aż 30 mln zł.

— Skąd pozyskane będą środki, jeżeli dzisiaj z partyjnego konta można podjąć zaledwie około 2 milionów? — pyta "Super Express".

— Weźmiemy kredyt — tłumaczył Jan Grabiec. — To zasadnicza większość kwoty, którą wydamy na dwa miesiące kampanii — dodał.

PO założyła zbiórkę w Internecie

W celu pozyskania środków Platforma Obywatelska założyła zbiórkę w internecie, którą znaleźć można na oficjalnej stronie ugrupowania.

PO wyjaśnia, że środki przelać może osoba spełniająca trzy warunki: ma polskie obywatelstwo, ma miejsce stałego zamieszkania na terytorium Polski oraz ma rachunek bankowy, z którego dokona standardowego przelewu.

Ugrupowanie przypomina, że wpłaty na rzecz partii od osób prawnych i spółek osobowych są zabronione przez ustawę o partiach politycznych.

W opisie zbiórki dodano, że "informacje o wpłatach w kwocie przekraczającej w jednym roku 10 000 zł od danej osoby, zgodnie z ustawą o partiach politycznych, zostaną zamieszczone w rejestrze wpłat udostępnianym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Platformy Obywatelskiej RP". Przypomniano również, ile wynosi limit wpłat od jednej osoby fizycznej w pierwszej połowie 2023 r. 

— Limit wpłat od jednej osoby fizycznej w I połowie 2023 r.: 52.350,00 zł. Do wyżej wymienionego limitu wliczają się wszystkie darowizny dokonane na subkonta partii w 2023 roku — wskazano na stronie zbiórki.

Strona ze zbiórką udostępniana jest przez użytkowników w mediach społecznościowych. We wtorek wieczorem poinformował o niej dyrektor regionalny sprzedaży w EY, Daniel Ciechanowicz.

— Oni mają miliardy, ale naszą przewagą jesteście Wy! Chcesz wesprzeć nasze działania? Możesz wpłacić dowolną kwotę na: http://wspieram.platforma.org. Wspólnie jesteśmy silniejsi niż oni. Wspólnie wygramy! — napisał na Twitterze, cytując słowa Donalda Tuska. Do wpisu dołączył nagranie, na którym szef PO mówi na temat kampanii wyborczej swojej partii podczas jednego ze spotkań z wyborcami.


RB

(na zdjęciu: Donald Tusk podczas wyjazdowego posiedzenia PO w Toruniu / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka