Arcybiskup Marek Jędraszewski odniósł się do reportażu Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. (fot. diecezja.pl)
Arcybiskup Marek Jędraszewski odniósł się do reportażu Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. (fot. diecezja.pl)

Jędraszewski o reportażu Gutowskiego. "Drugi zamach na Jana Pawła II"

Redakcja Redakcja Pedofilia Obserwuj temat Obserwuj notkę 173
Arcybiskup Marek Jędraszewski, podczas liturgii w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie zabrał głos w sprawie reportażu Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę w czasach, w których pełnił on funkcję metropolity krakowskiego. — Jan Paweł II ciągle pozostaje wrogiem dla głosicieli ideologii gender, zwolenników aborcji i eutanazji, dlatego próbuje się go zniszczyć, osłabić jego autorytet i wyszydzić jego święte imię — oświadczył Jędraszewski.

Jędraszewski o atakach na Kościół

Arcybiskup wskazał, że Kościół od zawsze zmaga się z "ciągłymi atakami i prześladowaniami".

— Są to dzieje prześladowań czysto fizycznych, ale także dzieje ciągłych szyderstw i kłamstw zadawanych chrześcijaństwu — mówił abp. Jędraszewski.

Nawiązał przy tym do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku. Jak twierdzi duchowny, był on "próbą zamknięcia ust, które głosiły prawdę o Chrystusie,  dla którego trzeba otworzyć na oścież drzwi systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych, a także prawdę o człowieku stworzonym przez Boga i powołanym do małżeństwa i rodziny".

"Drugi zamach na Jana Pawła II"

Jędraszewski stwierdził, że obecne "kłamstwa i insynuacje" są "drugim zamachem na Jana Pawła II", który ma na celu "niszczenie jego świetlanej pamięci". Słowa te związane są z opublikowanym w poniedziałek reportażem Marcina Gutowskiego pt. "Franciszkańska 3", w którym dziennikarz przedstawił – jak twierdzi – nowe dowody dotyczące tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II.

— Niszczy się go. Jego, obrońcę człowieka, obrońcę małżeństwa i rodziny, wini się za to, że tolerował rzeczywiście odrażające zło, jakie przeniknęło do życia Kościoła, ale wiemy dokładnie, że jest to zło, które w dużo większym stopniu stało się nawet zachwalane i swoistą ideologią w innych środowiskach. Próbuje się go odrzeć z czci i szacunku — mówił abp Marek Jędraszewski. 

Dodał przy tym, że Jan Paweł II "pozostaje wrogiem dla głosicieli ideologii gender, zwolenników aborcji i eutanazji".

— Jego głos jest ciągle głosem sprzeciwu, dlatego trzeba go zniszczyć. Trzeba osłabić jego autorytet. Trzeba wyszydzić jego święte imię. Trzeba wyrywać je z naszych serc — mówił Jędraszewski. Swoje przemyślenia duchowny zamieścił też na Twitterze.


Apel arcybiskupa Jędraszewskiego

— Musimy walczyć. Nie przemocą, prawdą. Musimy walczyć modlitwą. Musimy zmagać się, ciągle umacniać solidarność polskich serc. Bo tu chodzi o Polskę. Tu chodzi o nas — zaapelował Jędraszewski. — Tu chodzi o wierność tym wszystkim, którzy w dalszej i nieodległej naszej przeszłości przelewali krew za naszą ojczyznę. Bo chodzi o to, abyśmy dzisiaj w tym trudnym czasie drugiego zamachu na Jana Pawła II wracali do tych naszych uniesień, naszych wzruszeń, naszego wołania: zostań z nami! — podsumował. 

Oświadczenie Episkopatu

W środę do kwestii reportażu Gutowskiego odniosła się Konferencja Episkopatu Polski, która na swojej stronie internetowej opublikowała oświadczenie w tej sprawie.

— Dziś bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy — czytamy. Wskazano również, że "sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych".

Reportaż "Franciszkańska 3"

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo