Lech Wałęsa odniósł się do reportażu Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. (fot. PAP)
Lech Wałęsa odniósł się do reportażu Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. (fot. PAP)

Wałęsa reaguje na reportaż o Janie Pawle II. "Ciszej nad tą trumną"

Redakcja Redakcja Lech Wałęsa Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Lech Wałęsa w rozmowie z Onetem odniósł się do reportażu Marcina Gutowskiego o tuszowaniu pedofilii przez Jana Pawła II. — Opozycji, ale i wszystkim, radziłbym jednak jedno: ciszej nad tą trumną — mówił były prezydent Polski. Wałęsa jest przekonany, że materiał TVN24 jest wykorzystywany politycznie przez PiS.

Wałęsa o reportażu Gutowskiego

— Nie oglądałem tego reportażu, ale słyszę, co się dzieje — powiedział Lech Wałęsa w rozmowie z Onetem. W kontekście podjętej z inicjatywy PiS uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II były prezydent stwierdził, że "to jest gra naszych rządzących".

— Wykorzystują każdy moment, by kłócić społeczeństwo — twierdzi Lech Wałęsa.

"Ciszej nad tą trumną"

Dalej Wałęsa postawił pytanie, dlaczego PiS nie chronił jego dobrego imienia. 

— Dlaczego PiS nie bronił mnie? Bo zmontował teczki Kiszczaka. Grał mną dla swojego interesu, a teraz gra papieżem. To jest ohydna ohyda. Te dokumenty były znane wcześniej, więc można to było wyjaśnić. Zbliżają się wybory, nie mają czym grać, więc grają papieżem — powiedział Onetowi Lech Wałęsa.

Na pytanie o to, jak powinna w tej sytuacji zachowywać się opozycja były prezydent stwierdził, że "ciszej nad trumną". Wałęsa podkreśla, że w związku ze sprawą tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II, "nie mamy do czynienia z atakiem na polskiego papieża".

— Chodzi o to, by wyjaśnić to dobrze. Ale jest pytanie: czy trzeba wyjaśniać, tak jak wszyscy rozumieją? Ja bym radził: ciszej nad tą trumną ze wszystkich stron — podkreślił były prezydent.

"To było ohydne. To są tacy ludzie"

— Były czasy okropne. Komuna przygotowała ataki. Ze mną walczono trochę w inny sposób. Chciano mi poderwać autorytet, by ludzie się ode mnie odłączyli, bym był słabszy. A Kaczyńscy wykorzystali te dokumenty robione przez bezpiekę i zrobili teczkę Kiszczaka. To było nieprawdopodobne ohydne. To są tacy ludzie — powiedział Wałęsa w rozmowie z Onetem.

Na pytanie o to, czy Lech Wałęsa uważa, że przedstawione w reportażu Gutowskiego dowody mogły zostać zmanipulowane odparł: "Panu też radzę, ciszej nad tą trumną".

Reportaż "Franciszkańska 3"

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m. in Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka