Premier Węgier obawia się III wojny światowej. (fot. Instagram)
Premier Węgier obawia się III wojny światowej. (fot. Instagram)

Orbán ostrzega. "Ludzkość nigdy nie była tak blisko III wojny światowej"

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
W piątek premier Węgier Viktor Orbán oświadczył na antenie państwowego radia Kossuth, że rośnie prawdopodobieństwo przerodzenia się wojny na Ukrainie w globalny konflikt. — Ludzkość nigdy nie była tak blisko III wojny światowej — powiedział szef węgierskiego rządu.

Orbán o wojnie na Ukrainie

Orbán, przemawiając w państwowym radiu Kossuth skrytykował zachodnie rządy oraz oskarżył sojuszników Ukrainy o promowanie konfliktu ze względu na interesy gospodarcze.

— Świat nigdy nie był tak blisko sytuacji, w której "lokalna wojna" przeradza się w "wojnę światową" — mówił Orbán. — Prawdopodobieństwo tego rośnie z dnia na dzień — dodał.

Partnerzy Ukrainy wyślą na pomoc swoje wojska?

Węgierski premier stwierdził również – bez przedstawienia żadnych dowodów – że partnerzy Kijowa mogą planować wysłanie swoich wojsk na pomoc Ukrainie.

— Moim zdaniem jesteśmy bardzo blisko, by zostało to postawione na stole jako poważna propozycja, aby sojusznicy – żołnierze krajów sprzymierzonych z Ukrainą – również przekroczyli granicę i dołączyli do wojny — powiedział węgierski premier.

Prorosyjska postawa Orbána

Viktor Orbán, który w ciągu ostatniej dekady utrzymywał bliskie relacje z Kremlem, od zeszłego często mierzy się z krytyką zarówno w kraju, jak i za granicą, za promowanie rosyjskiej narracji na temat wojny.

Węgierski rząd argumentował, że opowiada się za natychmiastowym zawieszeniem broni tylko dlatego, że jego priorytetem jest pokój na kontynencie europejskim. W piątkowym wywiadzie szef węgierskiego rządu podkreślał, że jego stanowisko podzielają inne kraje na całym świecie, wskazując na Chiny, świat arabski i Afrykę. — Jest Zachód i są inni — powiedział Orbán.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka