Posłowie PiS przed głosowaniem nad uchwałą ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Fot. PAP/Rafał Guz
Posłowie PiS przed głosowaniem nad uchwałą ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Fot. PAP/Rafał Guz

Sejm przyjął uchwałę w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii - głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Sejm.

Sejm przyjął uchwałę w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 przeciw było, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 

Uchwałę poparło 227 posłów klubu PiS, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu; jedna posłanka nie głosowała.

Jak głosowali posłowie?

Za uchwałą była jedna posłanka klubu KO - Joanna Fabisiak; nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 125 posłów klubu KO nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wszyscy głosujący posłowie Lewicy - 39 - opowiedzieli się przeciwko uchwale.

Wszyscy głosujący posłowie Koalicji Polskiej-PSL (23 posłów) oraz Konfederacji (7 posłów) byli za przyjęciem uchwały.

Jeden poseł koła Polski 2050 opowiedział się przeciwko uchwale; 5 nie głosowało.

Uchwałę poparło 4 posłów Porozumienia, trzech z koła Kukiz'15 oraz trzech posłów koła Polskie Sprawy.

Jedyny głosujący poseł koła Lewicy Demokratycznej był przeciwko uchwale, 2 nie głosowało.

Internautów wzburzył fakt, że przeciw ustawie głosowali posłowie Artur Dziambor i Jakub Kulesza z koła Wolnościowców.

Posłowie Platformy Obywatelskiej nie głosowali - większość obecnych wyciągnęła z czytników karty do głosowania, lecz pozostali na sali.

 

Spośród posłów Platformy Obywatelskiej za uchwałą głosowała jedynie posłanka Joanna Fabisiak.

Polecamy:

"Tego nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści"

"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - napisano w uchwale.

Jak podkreślono, jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści". "+Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski+ - głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami" - wskazano.

"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. +Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm+; te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" - zaznaczono w uchwale.

Wersja projektu wypracowana przez Komisję Kultury i Środków Przekazu

Wcześniej na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się w czwartek pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (autorstwa PiS) oraz pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II (autorstwa PSL).

W wypracowanym przez komisję projekcie czytamy m.in., że "słowa i czyny (Jana Pawła II - red.) demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - czytamy w opublikowanym na stronach sejmowych projekcie.

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - oświadczono w uchwale.

Posłowie w projekcie wyrazili także uznanie i wdzięczność dla Jana Pawła II za jego zasługi dla obrony tożsamości, wolności i wspólnoty narodowej.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka