Marek Brzeziński. Fot. PAP/Marcin Obara
Marek Brzeziński. Fot. PAP/Marcin Obara

MSZ zaprosił ambasadora USA na dywanik. Reportaż TVN jak "wojna hybrydowa"?

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 279
W związku z działaniami jednej ze stacji telewizyjnych, będącej inwestorem na polskim rynku, MSZ zaprosiło ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego - przekazał w czwartek resort dyplomacji. Jak poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina, rozmowa z Brzezinskim już się zakończyła.

Ambasador USA w Polsce zaproszony do MSZ

"W związku z działaniami jednej ze stacji telewizyjnych, będącej inwestorem na polskim rynku, MSZ zaprosiło ambasadora Stanów Zjednoczonych" - przekazało w komunikacie MSZ.

"MSZ uznaje, że potencjalne skutki tych działań są tożsame z celami wojny hybrydowej mającej na celu doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie. W związku z tym, MSZ zaprosiło Ambasadora Stanów Zjednoczonych, aby poinformować o zaistniałej sytuacji i jej konsekwencjach w postaci osłabienia zdolności Rzeczypospolitej Polskiej do odstraszania potencjalnego przeciwnika i odporności na zagrożenia" - podkreślono w komunikacie.

Ambasador USA w Polsce. Był "wezwany", jest "zaproszony"

W pierwszej wersji komunikatu MSZ była mowa o "wezwaniu" ambasadora. Błyskawicznie zmieniono tekst na "zaproszenie".

"Franciszkańska 3". Jan Paweł II wiedział o pedofilii

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W materiale dziennikarz omówił – jak twierdzi – nowe fakty w sprawie tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę, w czasach, gdy pełnił on funkcję metropolity krakowskiego. W reportażu znajdują się też relacje świadków, którzy potwierdzili, że Wojtyła nie reagował odpowiednio na wiedzę o pedofilii w Kościele. Materiał opisuje sprawy duchownych: ks. Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Karol Wojtyła uważał za autorytet, o czym sam wielokrotnie wspominał.

— To było dwa i pół roku docierania krok po kroku, kropli do prawdy, do rzeczywistości, do odpowiedzi na pytanie, co wiedział Jan Paweł II o skandalu nadużyć seksualnych w Koście — mówił autor reportażu, Marcin Gutowski

Reakcja premiera na reportaż Gutowskiego

Tuż emisji reportażu "Franciszkańska 3" premier Mateusz Morawiecki symbolicznie zabrał głos w tej sprawie. Polityk zmienił zdjęcie w tle na swoim profilu na Facebooku na fotografię Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski z podpisem "Nie lękajcie się". Z kolei rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że podczas środowego posiedzenia rządu podjęta zostać ma uchwała w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II.

KW/RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka