(Podatnicy mogli się rozliczyć z pomocą usługi Twój e-PIT. Fot. gov.pl)
(Podatnicy mogli się rozliczyć z pomocą usługi Twój e-PIT. Fot. gov.pl)

Nowa forma rozliczenia podatków. Polacy wyrazili zdanie

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Dopiero co, 2 maja minął termin rozliczania się z fiskusem. W tym roku podatnicy rozliczali się na podstawie zmian wniesionych przez Polski Ład 2.0 z lipca 2022. Z sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że ponad 44 proc. respondentów jest zadowolonych z nowej formuły.

Minął termin rozliczania się z fiskusem 

We wtorek 2 maja minął termin rozliczania się z fiskusem. Z ostatnich danych Ministerstwa Finansów wynika, że nową deklarację podatkową złożyło ponad 15 mln podatników, a resort zwrócił ponad 18 mld złotych na ich konta w ramach zwrotów. Był to rok, który podsumował działanie Polskiego Ładu 2.0. 

Między innym przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany, mieli okazję do jeszcze większego zredukowania podatku dochodowego. 


Podatnicy są zadowoleni 

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że tegoroczne rozliczenie podatkowe było korzystniejsze od ubiegłorocznego dla 44 proc. ankietowanych. Z kolei 29,6 proc. dostrzegło podobieństwo do ostatniego roku. 

Jednoznacznej oceny nie było w stanie sformułować 7,4 proc., a 19 proc. uczestników badania mówi o stratach na nowych zasadach. 

Jeżeli chodzi o preferencje polityczne, to 74 proc. zwolenników PiS uważa rozliczenie za korzystne, a 51 proc. wyborców opozycji mówi o stratach. U wyborców niezdecydowanych przeważa opinia, że tegoroczne rozliczenie podatku było podobne do zeszłorocznego. 

Metody rozliczania 

Jedną z metod rozliczania się z fiskusem było skorzystanie z usługi Twój e-PIT, gdzie na podatników czekały wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Można było je zaakceptować albo uzupełnić. Jeśli ktoś nie miał praw do żadnych ulgi do odpisów, nie musiał nic robić – system sam uznawał zeznania za wypełnione i je akceptował.

Zeznanie można było również złożyć z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje. Było to rozwiązanie dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie, jako że takie osoby musiały samodzielnie wypełnić i przesyłać do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Z systemu e-Deklaracje mogli skorzystać także ci, którzy działalności nie prowadzą. System umożliwiał wybranie odpowiedniej deklaracji, wypełnienie jej oraz wysłanie, również z użyciem danych podatkowych.

MP

Zdjęcie: Podatnicy mogli się rozliczyć z pomocą usługi Twój e-PIT. Fot. gov.pl

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka