Bugiem nie przepłyną. Straż Graniczna ma nowy plan na imigrantów

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Straż Graniczna planuje budowę kolejnych umocnień z elektroniką na wschodniej granicy - tym razem na jej naturalnych odcinkach, np. na Bugu. Środki na to będą pochodzić m.in. z Unii Europejskiej.

Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA zmiana w ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Proponowany przepis pozwoli, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych. 

Będzie elektronika na umocnieniach

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska: - Pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych. Będą tam urządzenia elektroniczne. - W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - przekazała por. Michalska. 

Wiadomo, że od początku kryzysu z imigrantami, którzy przedostają się z Afryki i Bliskiego Wschodu na Białoruś, a stamtąd pod granicę z Polską, naturalne odcinki granicy są wykorzystywane jako szlak. Media wielokrotnie informowały o cudzoziemcach, próbujących przepłynąć Bug, by dostać się nielegalnie do Polski. Jesienią 2021 roku imigranci szturmowali granicę i zasieki między Białorusią a Polską. 

Problem całkowicie nie zniknął. - W dn.03.05 do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 4 os. m. in.ob. Indii, Etiopii, Erytrei- w tym 16 os. na widok patroli Polski wróciło na Białoruś. PSG Białowieża za pomocnictwo zatrzymano ob.Polski - przewoził 2 ob. Afganistanu. W tym roku za pomocnictwo zatrzymano 277 os., w 2022r. - 401 osób - przekazała najnowsze dane Straż Graniczna. 

 


Budowa zapory po kryzysie z imigrantami

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej została uchwalona jesienią 2021 roku w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusi. W oparciu o jej zapisy na podlaskim odcinku tej granicy powstała zapora fizyczna i elektroniczna. Jej koszt wyniósł ok. 1,6 mld zł. Obecnie budowana jest też zapora elektroniczna na granicy z Rosją. Na te prace zakontraktowano ponad 373 mln zł. Opozycja mocno krytykowała pomysł budowy muru. Najmocniej pomysły rządzących w aspekcie imigrantów kontestuje europosłanka Janina Ochojska. Nowy zapis proponowany do tej regulacji znalazł się w procedowanej jeszcze w parlamencie ustawie dotyczącej uczelni służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA. 


Fot. Straż Graniczna/Twitter

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka