Domniemany moskiewski szpieg wojskowy ujawniony blisko córki zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji
Domniemany moskiewski szpieg wojskowy ujawniony blisko córki zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji

Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Wychodzą na jaw nowe informacje

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez, który został zatrzymany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa w lutym 2022 roku, był prawdopodobnie agentem wysłanym przez GRU, aby szpiegować Żannę Niemcową, córkę zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa - informuje serwis Agenctwo.

Próbował dotrzeć do córki Borysa Niemcowa

Według anonimowego źródła w Fundacji Borysa Niemcowa oraz znajomego córki zabitego w Rosji opozycyjnego polityka Żanny, Gonzalez poznał Niemcową w 2016 roku w Brukseli, gdy szukano kandydata na sprawozdawcę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa. Oboje się wtedy zaprzyjaźnili. Okazało się, że Gonzalez infiltrował Niemcową. Opisywał w szczegółach, co robiła ona i inne osoby w Fundacji. Zbierał też informacje o studentach letniej szkoły dziennikarskiej, głównie z USA i Ukrainy. Jak pisał, cieszył się, że nie było tam Rosjan ze stacji RBK, bo ktoś "mógłby go rozpoznać".


Polski wywiad ujawnił jego działalność po uzyskaniu dostępu do jego urządzeń elektronicznych. Nie jest znane, do kogo Gonzalez wysyłał swoje wiadomości, ale były one pisane jak raporty dla jego przełożonych w służbach wywiadowczych - zauważa serwis Agenctwo. Dziennikarz miał również domagać się zwrotu wydatków, poniesionych w czasie, gdy starał się dotrzeć do Niemcowej.

Polscy śledczy znaleźli na urządzeniach elektronicznych Gonzaleza listy od Borysa Niemcowa, które rzekomo skopiował z laptopa Niemcowej, komunikując się z nią. Według źródła w Fundacji Niemcowa, w śledztwie planowane jest postawienie Gonzalezowi kolejnego zarzutu o nielegalny dostęp do informacji.

Żanna Niemcowa odmówiła komentarza  w sprawie, powołując się na zobowiązanie do zachowania poufności złożone polskim władzom. Olga Szorina, współzałożycielka Fundacji Niemcowa, powiedziała, że Gonzalez komunikował się z liderami Fundacji i brał udział w wielu wydarzeniach. Nie miał jednak dostępu do dokumentacji i poufnych informacji Fundacji - zapewniła.

Kim jest Pablo Gonzalez

Pablo Gonzalez (Paweł Rubcow) urodził się w Związku Radzieckim. Pod koniec lat 80. jego matka, córka Hiszpanów przybyłych do ZSRR w latach 30. ubiegłego wieku, wróciła do Hiszpanii, osiedlając się w Katalonii, a syn wyjechał do Kraju Basków. Ojciec Gonzaleza, Aleksiej Rubcow, od 1999 roku jest menedżerem w redakcji mediów RBC. Gonzalez był posiadaczem paszportów rosyjskiego i hiszpańskiego.

Na krótko przed 24 lutego 2022 roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zażądała od Gonzaleza opuszczenia kraju. Został on zatrzymany w Przemyślu 28 lutego 2022 roku.Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że usłyszał on zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

— Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych — powiedział Żaryn.

— Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju — dodał.

Prowadził działalność szpiegowską

Dział prasowy Prokuratury Generalnej poinformował, że przy mężczyźnie znaleziono dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze zarejestrowane na dwie różne tożsamości.

— Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw — zaznaczyła prokuratura. 

Po zatrzymaniu przez ABW międzynarodowe organizacje dziennikarskie jak Committee to Protect Journalists, Reporterzy bez Granic i Amnesty International domagały się jego uwolnienia i oskarżały polskie służby o bezprawne działania.

 ja

(Zdjęcie: Domniemany moskiewski szpieg wojskowy ujawniony blisko córki zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji, fot. Facebook/Żanna Niemcowa i Instagram/Pablo Gonzalez)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka