źródło zdjęcia: Twitter
źródło zdjęcia: Twitter

Polska złapała agenta GRU. Służby podają, kiedy i gdzie doszło do zatrzymania

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
ABW zatrzymało w Przemyślu mężczyznę pochodzenia rosyjskiego, będącego obywatelem Hiszpanii. Jak się okazało, jest on agentem GRU – rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że zatrzymano go w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego i usłyszał on zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

Zobacz też:

Rosyjski szpieg aresztowany

— Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych — powiedział Żaryn w rozmowie z PAP.

— Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju — dodał.

Dwa dni temu Reporterzy Bez Granic poinformowali na Twitterze o zatrzymaniu hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzaleza.

— Hiszpański dziennikarz Pablo Gonzalez został aresztowany w Rzeszowie (powinno być "w Przemyślu" – przyp. red.), blisko granicy z Ukrainą. Został zatrzymany przez ABW na 72 godziny bez żadnego wiarygodnego wyjaśnienia. Nie miał dostępu do prawnika, co jest odmową jego podstawowych praw — czytamy we wpisie RSF (Reporters sans frontières - Reporterzy Bez Granic – przyp. red.)


"Jechał na Ukrainę"

Ze słów zatrzymanego wynika, że planował on wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności dziennikarskiej.

— Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom — powiedział Żaryn.


Kilka tożsamości

Dział prasowy Prokuratury Generalnej poinformował, że przy mężczyźnie znaleziono dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze zarejestrowane na dwie różne tożsamości. 

— Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw — zaznaczyła prokuratura.  

Obcy wywiad w Polsce?

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że na podstawie informacji przekazanych przez ABW rzeszowski podkarpacki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej podjął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP.


RB


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka