"Świetne wyniki, petarda, faza ożywienia gospodarki". Eksperci o PKB w Polsce

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 96
PKB Polski w pierwszym kwartale 2023 roku spadł o 0,2 proc. rdr. Ekonomiści spodziewali się jednak znacznie mocniejszego tąpnięcia na skutek inflacji.

Niewielki spadek PKB 

PKB Polski w I kwartale 2023 r. spadł o 0,2 proc. rdr wobec wzrostu o 2,3 proc. rdr w IV kw. 2022 r. - wynika z najnowszego flash szacunku GUS. Co ciekawe, w ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w pierwszym kwartale roku o 3,9 proc. 

Ekonomiści, pytani przez urząd o prognozy, szacowali spadek PKB na poziomie 0,9 proc. Na pełne dane musimy poczekać do 31 maja, ale już te są optymistycznie przyjmowane wśród ekspertów. 


"To petarda"

- Duch polskiej gospodarki ujawnił się znów w danych. Świetne wyniki za I kw. Ledwie 0,2% spadek PKB w ujęciu rocznym. Petarda w ujęciu odsezonowanym (+3,9% kw/kw). Recesja techniczna zakończyła się. Gospodarka wchodzi w fazę ożywienia, co potwierdzają wskaźniki koniunktury - napisali specjaliści mBanku. 

- Nasza prognoza +0,3% na 2023 rok zyskiwała z miesiąca na miesiąc ryzyko w górę. Obecnie nabrało ono ciała i byłoby dziwne, gdyby w całym roku wynik zamknął się poniżej 2%. Prezentujemy różne warianty rozpędzenia PKB w celu osiągnięcia różnych wyników średniorocznego wzrostu - dodano i pokazano tabele z prognozowanymi danymi. 


- PKB w 1 kw. 23 spadł o 0,2% r/r (PKO: -0,6% r/r, kons: -0,8% r/r) po wzroście o 2,3% r/r w 4 kw. 22. Dane odsezonowane pokazały wzrost aktywności aż o 3,9% q/q po spadku o 2,3% q/q w 4q22. Wynik 1 kw. był lepszy od oczekiwań, jednak wpisuje się w scenariusz spowolnienia rocznego tempa wzrostu gospodarczego, którego główną przyczyną jest spadająca konsumpcja - to natomiast komentarz ekonomistów PKO BP. 

- Wielu dziwiło się naszej optymistycznej prognozie wzrostu PKB za 1Q23 (0,0% r/r) przy konsensusie spadku o 0,8%. Tymczasem wg wstępnego szacunku spadek był niewielki i wyniósł 0,2%. W naszej opinii uratowała nas solidna koniunktura w usługach i eksport. Mega wzrost kw/kw SA (wyrównany sezonowo - przyp. red.) o 3,9% - opisuje Bank Pekao. - Recesji technicznej nie ma i nie było w PL. Nie można zatem mówić o jej zakończeniu - wspomniano. 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj96 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka