Zdjęcie: Adobe Stock
Zdjęcie: Adobe Stock

Kto może wziąć kredyt?

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Kredyt i pożyczka to jedne z najbardziej znanych przez Klientów produktów finansowych w Polsce. Nie bez powodu – reklamowane są w różnych kanałach sprzedaży, a nieraz przydaje się szybki zastrzyk gotówki w nieprzewidzianej sytuacji. Pożyczka lub kredyt mogą nam pomóc sfinansować zakup wymarzonego sprzętu AGD / RTV, spełnić wakacyjne marzenia. Może również okazać się ważną pomocą, gdy pojawi się potrzeba zrobienia pilnego remontu czy niespodziewana wizyta w warsztacie. samochodowym. Kto jednak może w Polsce pożyczać?

Sylwetka kredytobiorcy

W Polsce minimalnym wiekiem, w którym można samodzielnie zawierać umowy kredytowe jest 18 lat. W tej chwili banki raczej nie stosują ostrzejszych kryteriów w tym zakresie – nawet ich młodsi Klienci mogą wnioskować o pożyczki i kredyty i mieć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosków. Co do zasady nie ma również wieku maksymalnego, który regulowany byłby przepisami – jednak ze względu na analizę ryzyka kredytowego pożyczkodawcy często sami wprowadzają ograniczenia w tym zakresie.

Zwłaszcza w przypadku kredytów i pożyczek udzielanych na dłuższy okres czasu – a wiadomo, że kredyty hipoteczne rozkładane mogą być nawet na 25 lat. Inaczej sytuacja wygląda w firmach pożyczkowych. Pożyczają swoje własne pieniądze, więc co jest często dla kredytobiorców zaskoczeniem, do ryzyka kredytowego podchodzą co najmniej równie poważnie co banki. Stąd często pojawiający się wiek minimalny wymagany od kredytobiorców – zazwyczaj jest to 21 lub 23 lata.

Jeśli spełniasz kryterium wiekowe – zawsze opisane na stronie kredytodawcy – wystarczy, że masz polskie obywatelstwo i ważny dowód osobisty, by móc składać wniosek o dodatkowe finansowanie. Warto jednak pamiętać, że by dostać kredyt lub pożyczkę dobrze jest dysponować dobrą historią kredytową.

Niełatwo o hipotekę

Jak wspomnieliśmy w przypadku kredytów hipotecznych sprawa się komplikuje. Sama Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała dla banków specjalne rekomendacje dotyczące tego, komu można, a komu nie należy pożyczać pieniędzy. Wiek może tutaj odgrywać istotną rolę – ponieważ bank ma obowiązek oceniania zdolności pożyczkodawcy do spłaty zaciąganego zobowiązania. Dlatego dla kredytów hipotecznych nie dość, że ocena ryzyka kredytowego prowadzona jest zdecydowanie bardziej rygorystycznie, to procedura rzadko kiedy dopuszcza wyjątki oraz nakłada ograniczenia na maksymalny wiek wnioskodawcy. Banki zazwyczaj piszą o tym wprost na swoich stronach internetowych, by już na etapie poszukiwania oferty można było znaleźć firmę, której oferta odpowiada na nasze potrzeby.

A może płatność odroczona?

Jest jednak kategoria kredytów i pożyczek o wiele większej dostępności. To tak zwane płatności odroczone – czyli pożyczki o mniejszej wartości, funkcjonujące nieco jak limit lub karta kredytowa. Dzięki nim, można robić w internecie szybkie zakupy, a wykorzystaną część limitu spłacać po 30 dniach bezpłatnie. Jednym z takich rozwiązań jest chociażby paySmartney. Spłacane limity również wpływają na poprawę zdolności kredytowej – dzięki czemu można już w młodszym wieku zbudować sobie dobrą historię kredytową.

Artykuł sponsorowany.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze