Tak wygląda Bachmut. Skala zniszczeń jest porażająca

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Z Bachmutu nie zostanie kamień na kamieniu po wojnie. Ukraińska armia zamieściła film, na którym widzimy skalę zniszczeń miasta. Licząca ponad 70 tys. mieszkańców metropolia jest dziś kompletnie zdewastowana.

Zniszczony Bachmut

Dowództwo Sił Operacji Specjalnych zamieściło w sieci filmik, na którym widzimy Bachmut w ogniu. W mieście wciąż trwają ciężkie walki. Na rosyjskich kanałach Telegramu pojawiły się doniesienia o tym, że Ukraińcy porzucają miasto. Zaprzeczył tym doniesieniom prezydent Wołodymyr Zełenski, twierdząc, że Bachmut wciąż się broni przed rosyjską agresją

Bachmut został całkowicie zniszczony przez ataki wojsk wroga, ale Ukraińcy nadal trzymają pozycje w południowo-zachodniej części. - Bachmut dzisiaj. Żołnierze SSO Ukrainy jadą na misję bojową przez zmiażdżone, ale niezdobyte miasto. Tak wygląda nasza droga do Zwycięstwa: trudna i ryzykowna. Jedyny wybór tych wszystkich, którzy stanęli w obronie Ukrainy, wszystkich, dla których wojna stała się jednocześnie pracą i powołaniem - przekazało wojsko. 


Wagnerowcy w Bachmucie

Według amerykańskiego think tanku ISW, przetrzebione walkami w Bachmucie siły Grupy Wagnera nie będą w stanie kontynuować ataków poza granicami miasta. Z kolei do utrzymania kontroli nad nim rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do ściągania sił z innych odcinków frontu.


Powołując się na stronę ukraińską ISW pisze, że broniące miasta wojska kontrolują „nieznaczną” część na południowym zachodzie w okolicach trasy T0504, co według analityków jest milczącym przyznaniem, że Rosjanie kontrolują „resztę zachodniego i południowo-zachodniego Bachmutu, jeśli nie całość”. Jak ocenia ośrodek, wojska ukraińskie prawdopodobnie wycofały się z pozostałych rejonów Bachmutu, z wyjątkiem terenów przylegających do dwóch tras prowadzących do miasta.

„Prawdopodobne zajęcie przez Grupę Wagnera pozostałego niewielkiego terenu na zachodzie miasta nie ma wpływu na prowadzone przez Ukraińców ataki od północy i południa; nie narusza też ukraińskiej kontroli nad liniami komunikacyjnymi wokół miasta” - czytamy w analizie.  


Putin pogratulował Grupie Wagnera

- ISW oceniał wcześniej, że ofensywa Grupy Wagnera prawdopodobnie wygaśnie po miesiącach wyniszczających walk w mieście i jest wątpliwe, by siły tej najemniczej formacji w obecnym stanie były w stanie kontynuować walki poza Bachmutem - stwierdzono. Władimir Putin 21 maja pogratulował wagnerowcom zdobycia Bachmutu, ale poza doniesieniami Rosjan nie ma żadnego potwierdzenia, że siły ukraińskie opuściły miasto. 


Fot. Bachmut w ogniu/Twitter: @Defense of Ukraine

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka