Nowy sondaż. PiS z przewagą, ale musiałoby oddać władzę

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Jarosław Kaczyński nie może być pewny trzeciej kadencji dla PiS. W najnowszym badaniu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" Zjednoczona Prawica osiąga ponad 6 pkt. proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską, ale nawet w koalicji z Konfederacją zabrakłoby jej mandatów do rządzenia.

Opozycja z przewagą mandatów

Najwięcej, bo 32,3 proc. respondentów chce postawić na Zjednoczoną Prawicę w nadchodzących wyborach, co oznacza wzrost o 0,1 pkt. proc. Dalej w stawce jest KO. Formacja Donalda Tuska może liczyć na poparcie 25,7 proc. respondentów (+1,5 pkt. proc.). PiS z takim wynikiem dysponowałby 177 "szabelkami" w Sejmie. Z wyliczeń politologa Jarosława Flisa wynika, że w koalicji z Konfederacją Zjednoczona Prawica miałaby 217 miejsc w parlamencie, podczas gdy zjednoczona opozycja - 242. 


Lewica ostatnia w stawce ponad progiem

Koalicja ugrupowania Szymona Hołowni Polska 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego uzyskała 14,1 proc. w sondażu. To z kolei wzrost o 0,4 punktu procentowego w stosunku do sondażu z kwietnia. Czwartą siłą w Sejmie zostałaby Konfederacja - tę partię wskazało 9,9 proc. respondentów. Prawicowa koalicja zanotowała spadek względem kwietniowego badania - o 0,1 punktu procentowego. Na Lewicę i Partię Razem głos oddałoby głos 9,7 proc. badanych. 


Deklarowana frekwencja

Co ciekawe, 8,3 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo oddałoby głos. Deklarowana frekwencja to 55,8 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 19-21 maja 2023 r. na próbie 1000 osób. Zastosowano metodologię mieszaną CATI & CAWI (w podziale 50/50). Wybory odbędą się w październiku - jak poinformowała PKW, nastąpią 15 lub 22 października 2023 r. O konkretnej dacie w nadchodzących tygodniach zdecyduje prezydent Andrzej Duda. 

Sondaż dla Polsatu 

Nieco lepiej PiS wypadło w badaniu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 34,5 proc., na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 24,6 proc. badanych, a na PSL i Polskę 2050 - 14,2 proc. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem 11,1 proc. oraz Lewica z Partią Razem, które uzyskały poparcie 9,3 proc. respondentów.

Fot. Jarosław Kaczyński i Beata Szydło/PAP, Łukasz Gągulski

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka