Funkcjonariuszka policji w miejscu znalezienia niewybuchu / źródło: PAP
Funkcjonariuszka policji w miejscu znalezienia niewybuchu / źródło: PAP

Tysiące mieszkańców Wrocławia ewakuowanych. Trwa akcja saperów

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
We Wrocławiu, na placu Staszica znaleziono 250-kilogramową niemiecką bombę z czasów II wojny światowej. Trwa ewakuacja części miasta. Tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje mieszkania.

250-kilogramowy niewybuch we Wrocławiu

Na czas akcji usuwania niewybuchu, około 2,5 tys. mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Ewakuacja rozpoczęła się o godz. 8:00. Informowano o niej już w czwartek. Na budynkach, wejściach do kamienic i bramach wywieszono informację z prośbą o opuszczenie domów.

Jak informuje wrocławska "Wyborcza", policjanci już od godziny 6 rano chodzili po domach znajdujących się w promieniu 500 metrów od niewybuchu, by poinformować o konieczności ewakuacji.

— Jeżeli ktoś nie chce wyjść i zostaje w domu, ostrzegamy, żeby nie zbliżać się do okien. Prosimy też, żeby dać nam znać, gdyby ktoś zmienił zdanie i jednak zdecydował się ewakuować — powiedział rzecznik wrocławskiej policji Wojciech Jabłoński, cytowany przez "Wyborczą".


Trwa ewakuacja mieszkańców

Mieszkańcy mieli opuścić swoje domy do godz. 10:30. Pomocą w akcji były podstawione przy dworcu Nadodrze autobusy MPK, które odwoziły mieszkańców na zajezdnię przy ul. Obornickiej, gdzie zapewniono im warunki do przeczekania akcji saperów. Rzecznik MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński przekazał, że planowo ma ona potrwać 3 godziny.

Wrocławska "Wyborcza" wskazuje, że chwilę przed godz. 9:00 "w autobusach jeszcze nikogo nie było". 

— Nie mamy wyliczeń, ilu mieszkańców ewakuowało się — mówi gazecie Wojciech Jabłoński z wrocławskiej policji. Wskazał przy tym, że nie każdy musiał korzystać z podstawionych autobusów, ponieważ wiele osób rano udało się do pracy lub ewakuowali się we własnym zakresie. Dodał, że mimo akcji saperów, wielu mieszkańców postanowiło zostać w domach.


Wstrzymano ruch pociągów

Jak wskazuje portal Wrocław.pl, w związku z akcją usuwania niewybuchu, dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne było wstrzymanie również ruchu pociągów pomiędzy stacjami Wrocław Szczepin a Wrocław Nadodrze. Zmiany mają potrwać do czasu zakończenia działań służb, które przewidziano na godzinę 13:00.

— Zmiany dotyczyć będą 13 pociągów: 1 PKP IC, 3 Polregio i 9 Kolei Dolnośląskich, które zostaną odwołane lub pojadą w innych relacjach — czytamy.

Obszar ewakuacji

Jak podało biuro prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, rejon ewakuacji ustalony został przez policję, po konsultacjach z saperami.

— Wyznaczono strefę ewakuacji po obrysie ulic: Reymonta od ul. Łowieckiej do Kleczkowskiej, ul. Kleczkowska od ul. Reymonta do ul. Dębowskiego, ul. Dębickiego do skrzyżowania z ul. Trzebnicką (bez ewakuacji przy ul. Dębickiego), ul. Trzebnicka od skrzyżowania z Dębickiego do Placu Powstańców Wielkopolskich. Następnie plac ks. Stanisława Staszica od placu Powstańców Wielkopolskich do skrzyżowania z ul. Św. Wincentego, skręt w prawo na skrzyżowaniu z ul. Pomorską w pl. Staszica do ul. Biskupa Tomasza Pierwszego, do ul. Biskupa Tomasza do ul. Łowieckiej, Ul Łowiecka do ul. Reymonta — poinformowano.

RB

(na zdjęciu: funkcjonariuszka policji w miejscu znalezienia niewybuchu / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo