Źródło: PAP
Źródło: PAP

Putin szykuje się na długą wojnę. Zapadły niepokojące decyzje

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Wiele wskazuje na to, że Rosja szykuje się do zaostrzenia konfliktu. Władimir Putin rozkazał budowę specjalnych schronów w moskiewskim szpitalu dla ViP-ów. Zbiegło się to z informacją, że władze na Kremlu planują przeprowadzenie powszechnej mobilizacji.

Schron w szpitalu dla VIP-ów. Zaskakujące zamówienie

Do informacji na temat budowy schronu dotarło RMF. "Informacja na temat budowy schronu w moskiewskim szpitalu dla VIP-ów pojawiła się na portalu zamówień publicznych. Przetarg o nazwie "Wykonanie prac projektowych i geodezyjnych pod budowę obiektu" został ogłoszony 26 maja, a jego początkowy koszt wynosi 35 mln rubli (ponad 1,8 mln złotych)" - czytamy na portalu.

Dokumentacja dotyczy budowy "konstrukcji ochronnej obrony cywilnej", która ma powstać pod adresem, gdzie znajduje się Centralny Szpital Kliniczny. Leczeni są w nim wysocy rangą rosyjscy urzędnicy i politycy. RMF24 przypomina, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat hospitalizowani byli tam m.in. Leonid Breżniew, Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn.


Putin boi się dronów?

Dziennikarze RMF sugerują, że decyzja rosyjskich polityków jest podyktowana ostatnim atakiem dronów na Moskwę.

Dane dotyczące liczby dronów są różne. Rosyjski resort obrony poinformował, że w ataku wzięło udział 8 bezzałogowców. Rosyjskie kanały na Telegramie podawały, że użyto od 25 do 32 dronów.

Mimo że większość dronów została zestrzelona nad obwodem moskiewskim, trzy doleciały aż do stolicy Rosji. Jeden z nich uderzył w wielopiętrowy budynek przy ul. Atlasowej, a drugi - przy ul. Profsojuznaja. Trzeci dron, przenoszący trzy ładunki wybuchowe, wleciał do mieszkania bloku na Alei Lenina, ale nie eksplodował.

Niezależne rosyjskie media: będzie powszechna mobilizacja

Wprowadzone i zaproponowane w ostatnich tygodniach zmiany w rosyjskim prawie, m.in. możliwość zawierania kontraktów na służbę w armii przez osoby skazane za ciężkie przestępstwa, zapowiadają ogłoszenie powszechnej mobilizacji - zaalarmowały w środę niezależne rosyjskie profile na Telegramie "Możem Objasnit" i "Rossija Protiw Mobilizacii".

Wśród innych ważnych modyfikacji prawnych wymieniono: brak możliwości odroczenia służby wojskowej podczas mobilizacji dla osób posiadających stopnie naukowe (m.in. stopień doktora), zakaz opuszczania kraju przez mężczyzn w wieku poborowym (18-27 lat), a także umożliwienie zawierania kontraktów z armią osobom wykazującym ograniczoną przydatność do służby ze względu na stan zdrowia oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65. rok życia (https://tinyurl.com/2fbxdbr4).

"Wszystkie te ustawy i projekty ustaw świadczą o tym, że mobilizacja zostanie ogłoszona - i to najpewniej powszechna. Wnioski wyciągnijcie sami. (...) To są informacje o zmianach wprowadzonych wyłącznie w ciągu minionych dwóch tygodni. Odtąd będzie tylko gorzej" - pesymistycznie przewidują opozycyjne rosyjskie media.

Mobilizacja w Rosji - sytuacja po wybuchu wojny z Ukrainą

Pierwsza faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą rozpoczęła się 21 września 2022 roku. W kolejnych miesiącach z większości regionów Rosji napływały liczne doniesienia m.in. o pijaństwie i śmiertelnych wypadkach wśród rezerwistów, a także fatalnych warunkach zakwaterowania żołnierzy oraz niskiej jakości wydawanego im ekwipunku i broni.

We wrześniu i październiku ubiegłego roku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to uczynić, obawiając się wysłania na front.

14 kwietnia 2023 roku Putin podpisał ustawę zezwalającą władzom na wydawanie elektronicznych zawiadomień poborowym i rezerwistom powoływanym do armii, wywołując tym samym obawy przed nową falą mobilizacji.

(Prezydent Rosji Władimir Putin. Źródło zdjęcia: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka