Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Andrzej Lange
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Andrzej Lange

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Szef polskiego MSZ rozmawiał z sekretarzem stanu USA

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 183
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował w czwartek, że przy okazji spotkania szefów MSZ rozmawiał w Oslo z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Rau rozmawiał z Blinkenem o komisji ds. rosyjskich wpływów

„Miałem okazję spotkać się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Oslo” - napisał Rau na Twitterze. „Rozmawialiśmy o kwestii ustawy o państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022” - przekazał.


Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Krytycznie na tę informację zareagował amerykański Departamentu Stanu, a także Komisja Europejska.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller w poniedziałek powiedział m.in., że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce.


Oświadczenie polskiego MSZ

Polskie MSZ oświadczyło we wtorek, że prace komisji ds. badania rosyjskich wpływów nie będą ograniczać wyborcom możliwości głosowania na swoich kandydatów w wyborach. Zaznaczając, że stanowienie przepisów krajowych to suwerenna kompetencja polskiego parlamentu MSZ zapewniło o gotowości do wyjaśniania wszelkich nadinterpretacji i wątpliwości.


Komisja ds. rosyjskich wpływów  

Sejm ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. 11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. W piątek Sejm zagłosował przeciwko senackiej uchwale.

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

KW

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Andrzej Lange

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj183 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka