Źródło: archiwum PAP
Źródło: archiwum PAP

Komorowski: Nie żałuję spotkania z prezydentem Rosji

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
Polska w przeszłości mogła mieć lepsze relacje z Rosją? - Próba resetu relacji z Rosją nie była błędem. Była słuszna - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent powiedział, że nie żałuje spotkana z byłym prezydentem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem, które odbyło się w 2010 roku.

Komorowski pytany o kontrowersyjne spotkanie

Były prezydent Bronisław Komorowski gościł na antenie Radia ZET. W pewnym momencie audycji internauci mogli zadawać pytania zaproszonemu gościowi. Jeden z nich zapytał byłą głowę państwa o jego spotkanie z prezydentem Rosji, które miało miejsce w 2010 roku.

– (Próba resetu - red.) nie udała się między innymi dlatego, że prezydentem został Władimir Putin, który całkowicie wyjaśnił intencje rosyjskie w stosunku do Europy Wschodniej. Wcześniej cały świat oczekiwał od Polski, że nie będziemy psuli relacji świata zachodniego z Rosją, a ja oprócz tego zawsze uważałem, że tak jak nam się udało kiedyś porozumienie czy pojednanie z Niemcami, z Ukraińcami, to trzeba także starać się o to, żeby takie pojednanie było możliwe i z Rosjanami – stwierdził polityk.

Komorowski dodał, że nie żałuje tego spotkania z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w 2010 r. Według byłego przywódcy Polski Miedwiediew nie mówił wtedy takich haniebnych rzeczy jak teraz.

Kontrowersyjne spotkanie. Prezydent mówił o "nowym rozdziale"

Przypomnijmy, że Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Rosji w grudniu 2010 roku. Kremlowski polityk udał się wtedy z oficjalną wizytą do Warszawy. Jednym z tematów przewodnich wizyty było upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, do której doszło wcześniej tego samego roku.

Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej dziękował swojemu gościowi za realizację ustaleń, co do których umówili się w kwietniu w czasie pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Chciałem publicznie podziękować za wykonanie naszych ustaleń, przez co rozumiem ważną bardzo deklarację, uchwałę Dumy rosyjskiej w sprawie Katynia - mówił Komorowski.

- Rozpoczynamy nie tylko rozdział w relacjach polsko-rosyjskich, ale dobry rozdział w relacjach polsko-rosyjskich w tej księdze, którą piszemy od tysiąca lat we wzajemnych relacjach - powiedział były polski prezydent.

Warto dodać, że było to drugie spotkanie Komorowskiego z Miedwiediewem. Wcześniej polityk jako marszałek Sejmu p.o. prezydenta RP spotkał się z ówczesnym przywódcą Rosji w Moskwie. Miało to miejsce tuż po katastrofie smoleńskiej. Spotkanie dotyczyło wyłącznie wymiany zdań na temat postępów w ustalaniu przyczyn tego tragicznego wydarzenia.

Komorowski z prezydentem Rosji w Katyniu. Historyczna wizyta

Do spotkania obu polityków doszło jeszcze raz w kwietniu 2011 roku. Wtedy to Bronisław Komorowski wspólnie z Dmitrijem Miedwiediewem spotkał się w Katyniu. Dygnitarze spotkali się tam, żeby oddać hołd polskim oficerom i przedstawicielom inteligencji zamordowanym przez NKWD wiosną 1940 roku. Było to pierwsze polsko-rosyjskie spotkanie na tym szczeblu w tym miejscu. 

Wcześniej przywódcy obu państw wzięli udział w upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej.

MB

(Źródło zdjęcia: Archiwum PAP/ Prezydenci Polski i Rosji)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj129 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka