(Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła ćwiczenia. Fot. commons.wikimedia.org)
(Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła ćwiczenia. Fot. commons.wikimedia.org)

Rosyjskie jednostki na Bałtyku. Wielu żołnierzy w akcji

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła w poniedziałek dziesięciodniowe ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Bierze w nich udział około 40 nawodnych okrętów wojennych, łodzi i jednostek pomocniczych. Co ciekawe, w niedzielę na Bałtyku rozpoczęły się również coroczne manewry NATO.

Rosjanie ćwiczą na Morzu Bałtyckim 

Służba prasowy rosyjskiej Floty Bałtyckiej przekazała, że w dniach 5-15 czerwca na Morzu Bałtyckim będą odbywały się ćwiczenia Floty pod dowództwem wiceadmirała Władimira Worobiowa oraz na poligonach w obwodzie kaliningradzkim. W ćwiczeniach udział weźmie około 40 nawodnych okrętów wojennych, łodzi i jednostek pomocniczych.

Co więcej w całe ćwiczenia na Bałtyku oraz w obwodzie kaliningradzkim zaangażowanych jest ponad 3,5 tys. żołnierzy, ok. 25 samolotów i śmigłowców i 500 jednostek sprzętu wojskowego. W trakcie ćwiczeń armia ma opracować ochronę szlaków morskich i baz floty.


Manewry NATO na Bałtyku 

Co ciekawe, dzień przed rozpoczęciem ćwiczeń Floty Bałtyckiej swoje manewry na Bałtyku rozpoczęło NATO. W Baltops, udział biorą okręty z Polski, USA, Szwecji, Holandii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Finlandii i Norwegii.

W manewrach udział bierze łącznie 30 okrętów wojennych NATO oraz niemal 3,7 tys. marynarzy. – Tegoroczne wydanie Baltops jest dla nas wydarzeniem historycznym, ponieważ nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy tak dużej obecności morskiej NATO w naszym kraju – powiedział Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej.

– Ćwiczenia udowadniają oddanie sojuszników i chęć wspólnej obrony Estonii i całego regionu Bałtyku – dodał.

Manewry NATO. Jakie jednostki z Polski biorą udział

Z Polski w manewrach wezmą udział korweta patrolowa ORP Ślązak, jednostka transportowo-minowa ORP Toruń oraz wchodząca w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 - SNMG1) fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko.

Ćwiczenia Baltops są największymi międzynarodowymi manewrami organizowanymi na Morzu Bałtyckim. Organizowane są od 1972 roku.

MP

(Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła ćwiczenia. Fot. commons.wikimedia.org)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka