Premier: Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, fot. Flickr/KPRM
Premier: Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, fot. Flickr/KPRM

Premier chce zmienić kolor Polski na mapie. Morawiecki o realizacji obietnic PiS

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że PiS zrealizuje zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego zaproponowane podczas ostatniej konwencji programowej. We wpisie w mediach społecznościowych zapewnił, że bezpłatne autostrady dla polskich kierowców to "kolejne zobowiązanie, które chcemy zrealizować jak najszybciej".

Bezpłatne autostrady jak najszybciej

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnia obietnice! Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a #BezpłatneAutostrady dla polskich kierowców to kolejne zobowiązanie, które chcemy zrealizować jak najszybciej" - napisał szef rządu we wpisie na Facebooku i Twitterze.


Do wpisu załączył mapę, z której wynika, że korzystanie z autostrad dla aut osobowych jest bezpłatne w: Finlandii, Estonii, na Łotwie, na Litwie, w Luksemburgu i na Cyprze. Bezpłatne, z wyjątkiem wjazdu do niektórych tuneli lub na mosty są autostrady w Szwecji i w Niemczech. Szef rządu chciałby, aby na tej mapie również Polska zmieniła kolor na niebieski.

Dwa odcinki państwowych autostrad

W piątek 26 maja Sejm uchwalił nowelę ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje m.in. zniesienie opłat za państwowe autostrady, które uiszczają kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli). Aktualnie płatne odcinki państwowych autostrad to A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

Zniesienie opłat za przejazd państwowymi autostradami dla aut osobowych zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", która odbyła się w połowie maja. - Te sytuacje, gdzie autostrady są prywatne, albo są w jakiejś dzierżawie, takie wypadki też istnieją, tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy – dodał wówczas Kaczyński.

Przyjęte przez rząd rozwiązania zakładają, iż od 1 lipca polscy kierowcy nie będą musieli płacić za przejazd dwoma odcinkami autostrad, którymi zarządza GDDKiA. Jak zaznaczył premier jeszcze przed uchwaleniem ustawy, "dodatkowa runda negocjacyjna" ws. "puszczenia ruchu" prowadzona będzie w przypadku autostrady A1 na odcinku między Toruniem, a Gdańskiem, więc na 100 proc. nie może tego obiecać.

Będą kolejne rozwiązania dla Polaków

W połowie maja Mateusz Morawiecki mówił, że przyszłość programów społecznych przygotowanych przez PiS, widzi w bardzo różowych barwach" pod warunkiem, że wyborcy zaufają partii rządzącej i pozwolą jej po najbliższych wyborach parlamentarnych, dalej sprawować władzę. Zapowiedział również, że Polacy mogą się spodziewać kolejnych rozwiązań, które PiS będzie proponować w czerwcu i we wrześniu.

(Zdjęcie: Premier: Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, fot. Flickr/KPRM)

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka