Zamęt w Rosji. Zełenski przekazał najnowsze informacje. Fot. Twitter/Wołodymyr Zełenski
Zamęt w Rosji. Zełenski przekazał najnowsze informacje. Fot. Twitter/Wołodymyr Zełenski

Zełenski o sukcesach armii ukraińskiej. W obwodzie biełogrodzkim intensywne walki

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdaniem wojskowych ukraińskich źródeł w obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki. Rosjanie nie wiedzą, jaką przyjąć strategię wobec tamtejszych bojowników.

"Wróg wie, że Ukraina zwycięży"

W opublikowanym wieczorem nagraniu Zełenski podziękował wszystkim ukraińskim obrońcom, „którzy dali tego dnia takie wiadomości, jakich oczekujemy”. Pogratulował im wyników na odcinku bachmuckim.

„Widzimy, jak histerycznie Rosja odbiera nasz jakikolwiek krok tam, wszystkie nasze zajęte pozycje.  Widzą to. Odczuwają to dzięki waszym uderzeniom, w tym w obwodzie donieckim” - zwrócił się do wojskowych. 


Ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie; Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar.


Ukraińskie działania ofensywne na wschodnim froncie

Oddziały zgrupowania wojsk ukraińskich Chortyca prowadzą działania ofensywne przeciwko wojskom rosyjskim na wschodnim froncie - napisała Malar w komunikatorze Telegram. Mimo silnego oporu i prób utrzymania przez przeciwnika zajętych pozycji nasze jednostki podczas prowadzonych działań bojowych przesunęły się naprzód na kilku odcinkach - dodała.

Na odcinku Orichowo-Wasyliwka i Paraskowijiwka pod Bachmutem wojska ukraińskie posunęły się naprzód na odległość od 200 do 1600 metrów, a na kierunku Iwaniwske-Kliszczijiwka - od 100 do 700 metrów

Wcześniej w poniedziałek Malar przekazała, że na niektórych odcinkach ukraińskie wojska przechodzą do działań ofensywnych przeciwko siłom rosyjskim.


W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki

Tymczasem w obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki; Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział w poniedziałek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Rosyjska strona prowadzi przeciwko rosyjskim ochotnikom, deklarującym walkę po stronie Ukrainy, ataki z użyciem artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, trafiając w swoje obiekty infrastruktury i domy mieszkańców - dodał przedstawiciel HUR, cytowany przez agencję Ukrinform.

Według HUR w obwodzie biełgorodzkim trwają intensywne działania bojowe i "wewnętrzne masowe zamieszki".

– Naprawdę część obywateli Federacji Rosyjskiej, miejscowych mieszkańców, z bronią w ręku powstała przeciwko dyktaturze reżimu Putina i wewnętrznej okupacji własnego kraju – twierdzi Jusow. Dodał, że w obwodzie jest też "obrona terytorialna", która przeciwstawia się ochotnikom.

Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolność Rosji prowadzą akcje zbrojne na terytorium Rosji od przełomu maja i czerwca. Formacje podają, że w ich szeregach walczą obywatele Rosji, którzy w wojnie na Ukrainie opowiedzieli się po stronie Kijowa.

W ocenie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną władze w Moskwie nie zdecydowały jeszcze, jak reagować na te operacje.

KW

Zamęt w Rosji. Zełenski przekazał najnowsze informacje. Fot. Twitter/Wołodymyr Zełenski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka