Start jednego z etapów Tour de Pologne na Rynku Wielkim w Zamościu, fot. Szymon Gruchalski, archiwum UMWL
Start jednego z etapów Tour de Pologne na Rynku Wielkim w Zamościu, fot. Szymon Gruchalski, archiwum UMWL

Rowerem przez Lubelskie

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Lubelskie postawiło na turystykę rowerową i doskonale to widać w szeregu działań wspierających i promujących turystyczną ofertę regionu. W minionych latach wielkim sukcesem okazał się międzyregionalny Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a ostatnio rosnącą popularnością cieszy się świeżo zmodernizowany Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Spektakularnym wydarzeniem sportowym i promocyjnym było zorganizowanie w Lubelskim kilku etapów Tour de Pologne oraz poprzedzających wielki wyścig rodzinnych rajdów Tour de Lubelskie. Najnowszym projektem jest profesjonalna grupa kolarska Lubelskie Perła Polski, której głównym partnerem zostało… Województwo Lubelskie.

Region Lubelski, położony przy wschodniej granicy Polski i UE, zaskakuje bogactwem i różnorodnością krajobrazów, nieskażonej przyrody oraz zabytków wielokulturowej przeszłości. Małopolski Przełom Wisły, Podlaski Przełom Bugu, Powiśle, Polesie, Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie – to znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej, konnej. Szczególnie atrakcyjna jest turystyka rowerowa – Lubelskie należy do krajowej czołówki pod względem znakowanych tras i szlaków, ale także aktywności rowerowych organizacji i stowarzyszeń, zapraszających na rajdy, festyny i inne wydarzenia łączące aktywny wypoczynek z poznawaniem regionu.

RoweLove Roztocze  

Roztocze, łączące Wyżynę Lubelską z Podolem, to wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień o szerokości od kilkunastu do ponad 30 km i długości blisko 180 km. Przebiega z północnego zachodu na południowy wschód - od Kraśnika w regionie lubelskim aż do Lwowa.  

Roztocze zachwyca pięknem krajobrazu z charakterystyczną mozaiką pól uprawnych i zalesionych wzgórz, poprzecinanych głębokimi wąwozami (tworzącymi gęste wielokilometrowe sieci), oraz dolinami rzek i strumieni z dość licznymi skalnymi progami, zwanymi szumami lub szypotami. Takie wodospady znajdziemy na Szumie, Sopocie, Jeleniu, a przede wszystkim na Tanwi. W okolicach Suśca, na kilkusetmetrowym odcinku tej rzeki znajdują się aż 24 skalne progi. Chroni je rezerwat „Nad Tanwią”, przez który prowadzi bardzo popularny Szlak Szumów.

Roztocze to wymarzony obszar, coraz chętniej wybierany i eksplorowany przez rowerowych turystów. Mają tu do dyspozycji co najmniej kilkanaście szlaków i ścieżek, a w corocznym kalendarzu nie brakuje rowerowych rajdów i festynów. Przez całą krainę, zarówno w województwie lubelskim, jak i w obwodzie lwowskim, wiedzie Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Trasa, w ostatnich latach zmodernizowana i rozbudowana, stawiana jest wśród najatrakcyjniejszych w Polsce. Już w roku 2004 pierwsza część szlaku – z Kraśnika do Zwierzyńca otrzymała prestiżowy tytuł „Turystycznego Produktu Roku” w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej, a w 2011 roku cały szlak został uznany za jeden z pięciu najciekawszych w kraju w plebiscycie National Geographic Traveler.

image
Miejsce Obsługi Rowerzystów na Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza w Oseredku k. Suśca, fot. Tomasz Grodek

Ten piękny szlak liczy ponad 250 km, z czego większość – 186 km przebiega w Polsce, w województwie lubelskim - od Kraśnika przez Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Susiec po graniczne Hrebenne. Szlak pokrywa się w części z inną popularną i ponadregionalną trasą, jaką jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza jest długi i wymagający, ale z uwagi na fakt, że w zdecydowanej większości (ponad 90 proc.) przebiega po asfalcie, może stać się trasą familijną dla doświadczonych we wspólnym podróżowaniu rodzin. Oczywiście najczęściej pojawiają się na nim miłośnicy trekkingu, graveli oraz MTB.

Projekt „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic”, o wartości ponad 9 mln zł, współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, był realizowany przez kilku partnerów z obu stron granicy: Województwo Lubelskie, Gminę Zamość, Roztoczański Park Narodowy, Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy, Zrzeszenie Samorządów „Euroregion Karpaty – Ukraina” oraz Departament Ekologii i Zasobów Naturalnych Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Na zmodernizowanym szlaku powstało m.in. ponad 20 punktów obsługi rowerzystów (z zadaszonymi wiatami wypoczynkowymi, tablicami informacyjnymi i samoobsługowymi stacjami naprawy rowerów), oddano też do dyspozycji turystów wielofunkcyjny obiekt przy trasie łączącej szlak z Zamościem. Wydano również liczne publikacje, jak mapy, atlasy, przewodniki. Niestety, wojna na Ukrainie zahamowała realizację prac w Obwodzie Lwowskim. 

roweloveroztocze.pl

image
Na rowerowym szlaku Roztocza - w kamieniołomach Babia Dolina w Józefowie, fot. Przemysław Twardowski, archiwum UMWL

Tour de Lubelskie 

W latach 2021-2022 region lubelski gości uczestników Tour de Pologne UCI World Tour. W 2021 roku przez Lubelskie wiodły dwa, a w 2022 roku aż trzy etapy wyścigu. Wielkie sportowe wydarzenie poprzedzone było cyklem rajdów rowerowych „Tour de Lubelskie”, promujących aktywny wypoczynek w atrakcyjnych miejscach województwa, w tym również na Roztoczu. 

Współorganizatorem rajdów było Województwo Lubelskie, oficjalny partner Tour de Pologne. Wspólnie z gospodarzami powiatów, przez które prowadziła trasa etapów wielkiego wyścigu, zaprosili mieszkańców regionu i turystów do udziału w weekendowych rowerowych imprezach. W 2022 roku w ośmiu rajdach wzięło udział ponad 1400 osób, które przejechały w sumie prawie 300 km, na trasach o długości od 11 do 60 km.

W 2023 roku Tour de Pologne będzie wprawdzie rozgrywany w innych polskich regionach, ale wielka popularność rajdów Tour de Lubelskie spowodowała, że cykl będzie kontynuowany także podczas tegorocznych wakacji. 

www.lubelskie.pl/aktualnosci/podsumowanie-tour-de-lubelskie/


image
Jeden z rajdów Tour de Lubelskie w 2022 roku, fot. archiwum UMWL

Ciekawym cyklicznym projektem jest też „Tydzień Turystyki Rowerowej - Bike’owe Roztocze”, współorganizowany pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze oraz lokalne samorządy i rowerowe organizacje z obszaru Roztocza, Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. W 2022 roku blisko 400 rowerzystów z całego kraju uczestniczyło w czterech rajdach, poprowadzonych trasami o łącznej długości ponad 260 km. Pasjonaci roztoczańskich rajdów rowerowych również w tym roku spotkają się na leśnych szlakach podczas kolejnej edycji „Tygodnia Turystyki Rowerowej”.

https://promocja.lubelskie.pl/turystyka/tydzien-turystyki-rowerowej-bikeowe-roztocze/

Lubelskie Perła Polski

Znakomitym przykładem na rozwój rowerowej turystyki i rekreacji w regionie oraz promocję województwa lubelskiego poprzez sport jest projekt nowej Grupy Kolarskiej „Lubelskie Perła Polski” dla zawodników w kategorii Orlik U-23. W efekcie współpracy Województwa Lubelskiego z samorządami i firmami regionu, w tym spółką Lubelski Węgiel Bogdanka, powstał – w sierpniu 2022 roku – profesjonalny zespół grupujący młodych zawodników, którzy kończą starty w kategorii Junior, a chcieliby kontynuować sportową karierę na drodze do kolarskiej Elity.

Grupa, za którą odpowiedzialni są działacze aktywnego klubu Boras Lewart Team Lubartów, otwarta jest na talenty z całej Polski i ma już w swoim składzie gwiazdy młodzieżowego kolarstwa, m.in.: Pawła Szóstkę, Łukasza Juszczaka, Dominika Ratajczaka, Mikołaja Szulika, Roberta Kendzię, Karola Wawrzyczka. 

Dynamiczny rozwój tego projektu i starty orlików z Grupy Kolarskiej „Lubelskie Perła Polski” w krajowych i zagranicznych zawodach z pewnością będą mocnym akcentem promującym region, ale też przyczynią się do odbudowy i upowszechnienia kolarstwa na Lubelszczyźnie. 

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze