źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Zmowa przetargowa przy dostawach karetek? Rynek wart miliardy złotych

Redakcja Redakcja Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy dostawy ambulansów do podmiotów leczniczych odbywają się z naruszeniem prawa konkurencji? Pracownicy Urzędu, po uzyskaniu zgody sądu, przeprowadzili już przeszukania w siedzibach kilku firm dostarczających takie pojazdy.

UOKiK wszczął postępowanie. Rynek warty miliardy złotych

Średnia cena nowoczesnej karetki to przynajmniej 500 tys. zł, ale specjalistyczny ambulans może kosztować nawet powyżej miliona złotych. Tylko w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego (popularnie nazywanego pogotowiem ratunkowym) funkcjonuje co najmniej 1610 karetek, ale takie pojazdy mają również Straż Pożarna, Wojsko Polskie, szpitale, ośrodki zdrowia i jeszcze kilka innych służb i instytucji. Jest to rynek liczony w nie milionach, ale w miliardach złotych.

Prowadzone bez nagłaśniania postępowanie w tej sprawie UOKiK wszczął już w kwietniu 2023 r. Pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub dystrybucją ambulansów.
Z informacji Urzędu wynika, że przedsiębiorcy uczestniczący w przetargach organizowanych m.in. przez stacje pogotowia ratunkowego i szpitale mogli zawrzeć antykonkurencyjne porozumienie, które trwało od 2014 roku. Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że w porozumienie była zaangażowana większa liczba przedsiębiorców.


Prezes urzędu: Podejrzewamy zmowę przetargową

- Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania, które odbyły się za zgodą sądu. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przetargi na zakup ambulansów są organizowane regularnie przez setki krajowych podmiotów leczniczych, a ich przedmiotem są dostawy pojazdów kluczowych dla realizacji wielu świadczeń zdrowotnych. Dlatego też możemy mieć do czynienia z naruszeniem prawa konkurencji na rynku, który jest istotny dla właściwego działania systemu opieki zdrowotnej – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Zmowy przetargowe powodują nieefektywne wydawanie pieniędzy przez poszkodowane instytucje publiczne i straty w budżecie państwa, co może być odczuwalne dla nas wszystkich.

Czym jest zmowa przetargowa? UOKiK tłumaczy

Jednocześnie UOKiK przypomina czym jest zmowa przetargowa. W praktycznym ujęciu to szczegółowe uzgadnianie przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i organizatora warunków składanych ofert, zwłaszcza zakresu prac lub ceny.

Zmowa przetargowa może mieć różne mechanizmy. Powszechne są tzw. oferty kurtuazyjne, w których potencjalny konkurent składa ofertę celowo mniej atrakcyjną niż oferta wytypowana do zwycięstwa. Często spotykane jest ograniczania ofert, w których zainteresowany przetargiem może celowo zrezygnować. I trudne na pierwszy rzut oka do wykrycia tzw. rozstawiania i wycofywania ofert – zmawiający się uzgadniają treść ofert, w których ceny są odpowiednio zróżnicowane. Jeśli po otwarciu ofert okazuje się, że oferty członków kartelu zajmują dwa pierwsze miejsca, oferta zwycięska jest „wycofywana” poprzez nieuzupełnienie dokumentacji lub niekorygowanie błędów w ofercie, co powoduje wykluczenie oferenta. Jeżeli oferty członków kartelu znajdują się na trzech pierwszych miejscach, wycofywane są dwie najkorzystniejsze.

Urząd apeluje do osób, które posiadają wiedzę o fakcie zawarcia zmowy, o kontakt w ramach programu pozyskiwania informacji od sygnalistów zapewniając, że gwarantuje pełną anonimowość.


Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Rząd karetek pogotowia. Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo