Co z ujawnieniem majątku Donalda Tuska? Już wiemy

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
A jednak nie poznamy majątku Donalda Tuska. - Polityk swoje oświadczenie majątkowe upubliczni po wyborach - poinformował RMF FM poseł PO Marcin Kierwiński. Parlamentarzyści PiS zarzucają byłemu premierowi posiadanie dużej fortuny, którą Tusk wypracował w Brukseli. Wcześniej dziennikarze wp.pl udowodnili, że lider PO przepisał majątek na żonę, czego sam nie ujawniał.

Politycy PiS chcą ujawnienia majątku Tuska. Mają ważny powód

Od tygodnia politycy Zjednoczonej Prawicy apelują do byłego premiera o dobrowolne ujawnienie majątku. Zwracają uwagę, że szef PO zarabiał duże pieniądze w Brukseli, a teraz pobiera unijną emeryturę liczoną w tysiącach euro.

- Apelujemy, żeby Donald Tusk ujawnił swój majątek i powiedział Polakom, ile zarobił w Brukseli, ile pobierał świadczenia po zakończeniu funkcji Rady Europejskiej - wezwali w poniedziałek rano politycy PiS na spotkaniu z mediami.

Kierwiński: Majątek Tuska poznamy po wyborach

Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, Marcin Kierwiński, odniósł się do próśb kierowanych pod adresem swojego szefa na antenie radia RMF FM.

- Donald Tusk nie pełni dzisiaj żadnej funkcji publicznej, więc nie ma takiego obowiązku prawnego. Jak tylko będzie posłem, premierem, a mam nadzieję, że będzie, to umownego 16-go października wszystko będzie w tej sprawie jasne. Donald Tusk zawsze ujawniał swój majątek, kiedy pełnił funkcje publiczne - powiedział polityk.

Dodał, że kwestia majątku Tuska nie jest specjalnie niewygodna dla jego środowiska politycznego.

- Niewygodny jest (temat oświadczeń majątkowych - red.) dla premiera Mateusza Morawieckiego, który obiecywał kilka lat temu, że ujawni cały majątek i w jaki sposób doszedł do tego majątku, a także dziwne interesy na działkach. Teraz okazuje się, że to nie majątek schowany, przepisany na żonę jest problemem, tylko nagle wszyscy zaczynają pytać: a co Donald Tusk? Donald Tusk pokazywał swój majątek - stwierdził stanowczo poseł.

Tusk jak Morawiecki? Przepisał majątek na żonę

W 2017 roku Donald Tusk zdecydował się na taki sam manewr jak premier Mateusz Morawiecki. Ówczesny szef Rady Europejskiej dokonał podziału majątku z żoną, Małgorzatą Tusk. W ostatnim oświadczeniu majątkowym z 2014 roku Donald Tusk zamieścił informacje o oszczędnościach w wysokości 152 tys. złotych i 2400 dolarów. Razem z małżonką posiadał dwa mieszkania o metrażu 40 oraz 65,5 m kwadratowych i działki letniskowej, jeździł Toyotą Auris (rocznik 2007).

Po siedmiu latach, gdy dziennikarze wp.pl sprawdzili księgi wieczyste, okazało się, że lider PO nie ma już... absolutnie nic. Formalnie, bo zdecydował się przepisać swój majątek na żonę. - Jedyną intencją tej decyzji było bezpieczeństwo mojej rodziny - tłumaczył dwa lata temu Tusk. 

- Tak, podjęliśmy taką decyzję kilka lat temu. Odczuwaliśmy zagrożenie związane z nieustającą nagonką i zorganizowanym polowaniem na mnie z powodów politycznych przez PiS i rząd PiS-u - dodał. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

MB

Źródło zdjęcia: Donald Tusk/Twitter

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka