źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Rodzice dostali 180 mln złotych od ZUS. Za to, że dzieci pójdą do szkoły

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Rodzice otrzymali już około 180 mln złotych z tytułu programu "Dobry start". Słynne "piórnikowe" lub "300 plus" otrzymają opiekunowie każdego dziecka do 20. roku życia lub osoby z niepełnosprawnością w wieku do 24 lat. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek.

Rodzice 600 tys. dzieci otrzymali pieniądze

- Robimy wszystko, aby rodzice jak najszybciej po złożeniu wniosku otrzymali świadczenie. W poniedziałek przelaliśmy kolejne ok. 60 mln złotych w ramach programu. ZUS wypłacił do tej pory po 300 złotych wsparcia dla ponad 600 tys. dzieci - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Program "Dobry start" zakłada, że rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.


Kto może ubiegać się o dodatek? ZUS przypomina

ZUS przypomina, że wsparcie przysługuje raz w roku - na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS. Na PUE ZUS znajduje się specjalny kreator wniosków o świadczenia z "Dobrego Startu".

Gdzie sprawdzać korespondencję ws. programu? Przydatna aplikacja

Zawiadomienia dotyczące świadczeń "300 plus" będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

MB

Źródło zdjęcia: Szkoła, piórnik i kredki. Fot Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo