Nielegalny obrót lekami. Służby walczą z prawdziwą plagą. Fot. Pixabay
Nielegalny obrót lekami. Służby walczą z prawdziwą plagą. Fot. Pixabay

Nielegalny obrót lekami. Służby walczą z prawdziwą plagą

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Dokładnie w 129 postępowaniach dotyczących przestępstw farmaceutycznych związanych z nielegalnym obrotem lekami na przestrzeni ostatnich miesięcy brał udział Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Większość dotyczyła sprzedaży leków przez Internet i wystawiania sfałszowanych e-recept środków niedopuszczonych do obrotu w Polsce oraz tzw. parafarmaceutyków, czyli produktów, którym bezprawnie przypisywane są właściwości leku, np. produkty spożywcze, preparaty ziołowe, suplementy diety, produkty ochrony roślin, produkty tzw. medycyny naturalnej, minerały, części lub wydzieliny zwierząt.

Nielegalne leki przez Internet

Niechlubne miejsce w czołówce leków oferowanych przez Internet nielegalnie zajmują produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancje psychotropowe lub środki odurzające takie jak oleje CBD, produkty konopne, produkty zawierające THC, HHC, HHC-O. Zawiadomienia kierowane przez GIF do organów ściągania dotyczyły też internetowej sprzedaży leków sfałszowanych (np. na potencję lub erekcję) lub produktów niewiadomego pochodzenia w celu wykorzystywania ich niezgodnie ze wskazaniami. Przykładem są leki zarejestrowane do stosowania w leczeniu cukrzycy wykorzystywane do redukcji masy ciała.

Popularną grupę leków oferowanych w sposób niezgodny z prawem w internetowej sprzedaży stanowią produkty zawierające toksynę botulinową,  lidokainę, tetrakainę oraz benzokainę, wykorzystywane w zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej.


Główny Inspektorat Farmaceutyczny ma ręce pełne roboty

GIF skierował 19 zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw i ponad 20 wniosków do Prokuratury lub Policji o dokonanie oceny prawnokarnej opisanego stanu faktycznego lub zgromadzonego materiału dowodowego.

GIF uczestniczy w ponad 50 postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez Prokuraturę oraz inne organy ścigania. Na bieżąco współpracuje z Policją, CBŚP, Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną i stale analizuje oferty z produktami leczniczymi na popularnych platformach sprzedaży przez Internet. Przedstawiciele jednej z najpopularniejszych platform sprzedaży w Internecie, po spotkaniu z GIF, zobowiązali się do opracowania rozwiązań technologicznych umożliwiających proaktywne wyszukiwanie ofert leków wystawianych za jej pomocą. Narzędzie ma za zadanie dokonywać bieżącej analizy ofert i w razie wykrycia produktu znajdującego się w Rejestrze Produktów Leczniczych automatycznie zdejmować daną ofertę z platformy.


Służby prowadzą akcje przeciwko nielegalnemu obrotowi lekami

Działania GIF wpisują się w akcje przeciwko nielegalnemu obrotowi lekami prowadzone przez inne służby. Najnowsza z nich to postępowanie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy oraz bydgoskiej policji w sprawie nieuprawnionego pozyskiwania, z wykorzystaniem podrobionej dokumentacji medycznej oraz nielegalnie przetwarzanych danych osobowych pacjentów, recept na leki psychotropowe i opioidy, a następnie ich sprzedaży z wykorzystaniem kanałów i komunikatorów internetowych. Ustalono, że sprawcy wykorzystywali do nielegalnego handlu lekami zakupione w Internecie dane osobowe, pochodzące między innymi z wycieków danych, w tym skany dowodów osobistych, a także personalia tzw. słupów.

Korzystając z popularnych portali świadczących teleporady lekarskie umawiali się na wizyty online z lekarzami, którym - w czasie internetowej konsultacji - przedstawiali podrobioną dokumentację medyczną i nieprawdziwe informacje dotyczące stanu zdrowia rzekomego pacjenta, w celu uzyskania recept na leki psychotropowe i opioidy. Wyłudzone w ten sposób recepty realizowane były w aptekach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, zaś zakupione leki były oferowane do sprzedaży na zamkniętych grupach i kanałach tematycznych forów i komunikatorów internetowych. Prowadzona przez sprawców pseudo apteka internetowa posiadała w stałej ofercie kilkanaście preparatów, w tym: przeciwbólowe leki narkotyczne, leki psychotropowe z grupy benzodiazepin, leki nasenne i uspokajające oraz środki odurzające oparte na THC, a także nowe substancje psychoaktywne (tzw. dopalacze - m.in. 3-CMC).

Zabezpieczono ponad 1,5 tys. tabletek z grupy leków psychotropowych i opioidowych leków przeciwbólowych, a ponadto 270 g substancji psychoaktywnych (3-CMC), ponad 1,5 kg amfetaminy, ok. 0,5 kg suszu marihuany oraz produkty zawierające w swym składzie THC, w tym ciastka i nalewki z marihuaną. Zabezpieczono również kilkadziesiąt kart SIM zarejestrowanych na dane tzw. słupów, dokumenty tożsamości innych osób, kilkanaście telefonów, liczne nośniki danych, karty płatnicze i karty portfeli wirtualnych, a także gotówkę. Tylko w tej jednej sprawie zatrzymano 5 osób.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Nielegalny obrót lekami. Służby walczą z prawdziwą plagą. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości