Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Świetna wiadomość. Polski rynek pomp ciepła rozwija się najszybciej w całej UE

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Od trzech lat polski rynek pomp ciepła gwałtownie rośnie, jeszcze w 2019 roku Polacy kupowali około 36 tys. pomp rocznie. W 2022 roku w Polsce sprzedano już ponad 200 tysięcy pomp ciepła – podaje fundacja State Of Poland, powołując się na dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

W ostatnich 10 latach w Polsce nastąpił ponad stukrotny wzrost rynku pomp ciepła typu powietrze/woda. W samym 2022 roku wzrost sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem wyniósł 120%, tym samym utrzymał się trwający od 5 lat trend wzrostowy o ponad 100% rok do roku.

Dlaczego pompy ciepła zyskują na popularności?

Jednym z głównych czynników napędzających rynek sprzedaży pomp ciepła jest ich zeroemisyjność. Pompa ciepła pozyskuje ciepło z otoczenia – w przypadku pomp woda-woda źródłem ciepła są wody gruntowe, w przypadku najpopularniejszych pomp typu powietrze-woda, źródłem ciepła jest energia z powietrza odzyskiwana w parowniku.


Zeroemisyjność tego rozwiązania sprawia, że jest to atrakcyjna inwestycja, pod którą można otrzymać rządowe dofinansowanie. Eksperci wskazują, że wzrost cen nośników energii oraz paliw sięgające nawet ponad 100% również przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania pompami ciepła. Wzrost cen paliw tradycyjnych, wykorzystywanych również w celach grzewczych bezpośrednio wynika z Rosyjskiej agresji na Ukrainę. Niepewność cen tradycyjnych nośników energii jest więc kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost popularności alternatywnych źródeł ciepła.

UE stawia na pompy ciepła

Unia Europejska w dążeniu do neutralności klimatycznej promuje stosowanie pomp ciepła, czego efektem są zmiany w programie „Czyste Powietrze”, zwiększające finansowe wsparcie właśnie dla pomp ciepła. Dodatkowo, przy montażu takiego źródła ciepła można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.


Liczba wniosków o dofinansowanie na pompy ciepła z programu „Czyste Powietrze” gwałtownie wzrosła w całym 2022 roku – jeszcze w styczniu jedynie 28% wniosków dotyczyło dofinansowania tego źródła ciepła, w grudniu 2022 roku było to już 63%.

Eksperci z PORT PC wskazują, że w bieżącym, 2023 roku trend wzrostowy utrzyma się i w wariancie optymistycznym może sięgnąć 40-50% rok do roku.

(max)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka