Dwa sondaże, a tak różne wyniki. Dystans między PiS i KO

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
Według Social Changes dla wpolityce.pl zdecydowanym liderem sondażowym jest PiS. Nieco inaczej przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego wygląda w badaniu Kantar Public dla TVN24, gdzie wynosi tylko 1 punkt proc. nad Koalicją Obywatelską.

Social Changes: Trzecia Droga bez szans 

PiS może liczyć na poparcie 37 proc. badanych - to wzrost aż o 3 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem Social Changes. Na kolejnym miejscu jest formacja Donalda Tuska, na którą chce zagłosować 29 proc. pytanych. Poparcie dla KO nie zmienia się. Konfederacja uzyskała bardzo dobry wynik - 14 proc., również bez zmian. Lewica walczy o przejście przez próg wyborczy - w tym sondażu to się udało, uzyskała 9 proc. 5 proc. pytanych chciałoby poprzeć Polskę 2050, a 2 proc. - PSL. W wariancie wspólnej listy Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz wypadliby poza parlament - otrzymałaby ona zaledwie 5 proc.  


Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, udział w nich wzięłoby 67 proc. respondentów. Do urn nie poszłoby 26 proc. badanych. 7 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć". Badanie zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach 21-24 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1046 osób. 


Kantar Public: PiS minimalnie na czele 

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki pracowni Kantar Public. Tam PiS powrócił do roli lidera - poprzednio była to KO - ale z wynikiem 33 proc. i przewagą 1 pkt. proc. nad partią Donalda Tuska. Podium zamknęła Konfederacja, ale z dużo słabszym rezultatem 8 proc. Lewica ma według Kantar Public 7 proc., natomiast Trzecia Droga nie dostałaby się do Sejmu - poparło ją tylko 5 proc. ankietowanych. Co ciekawe, aż 13 proc. nie wie jeszcze, na kogo oddać głos. 


Sondaż przeprowadzono od 14 do 19 lipca na próbie reprezentatywnej 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat - wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Fot. Jarosław Kaczyński, lider PiS/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka