Najpierw badanie, potem recepta. Od dzisiaj wchodzą w życie ważne zmiany

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
O tym, że w Polsce zbyt łatwo można otrzymać receptę na lek psychotropowy mówiło się od dawna. Od dawna również zapowiadano zmiany, które miały spowodować, że leki z tej grupy będą zapisywane w uzasadnionych medycznie przypadkach.

I właśnie od 2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Pacjent powinien sprawdzić na jakich zasadach możesz je uzyskać, a lekarz – na jakich zasadach może je przepisać.

Teraz wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. - Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków. Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministra zdrowia.   


Lekarz będzie miał więcej obowiązków

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków z za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań a nawet zgonu, po zażyciu leków przepisanych w internecie bez wskazań – podkreśla minister Adam Niedzielski.  


Kogo nie dotyczą nowe zasady

Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje

To jednak nie wszystkie zmiany w zasadach wystawiania recept, które czekają pacjentów w tym roku. Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept. Przepisy dotyczą darmowych leków dla dwóch nowych grup pacjentów: poniżej 18 roku życia oraz od 65 roku życia.

Wynikają one ze zmian do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która ma być uchwalona jeszcze w tym roku. Razem z nią pojawi się szczegółowy wykaz leków, które najmłodsi i najstarsi Polacy będę mogli otrzymać bezpłatnie.  


Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości