fot. mil.gov.ua
fot. mil.gov.ua

USA chcą przyspieszyć transfer samolotów F-16 na Ukrainę. Zapadła decyzja

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Rząd USA chce umożliwić Danii i Holandii szybki transfer myśliwców F-16 na Ukrainę. Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie F-16, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie ukraińscy piloci i technicy mogą rozpocząć szkolenie na odrzutowcach.

Jest decyzja ws. przekazania F-16 na Ukrainę

Rząd USA chce umożliwić Danii i Holandii szybki transfer myśliwców F-16 na Ukrainę. Oba kraje zostały zapewnione, że wnioski o licencje zostaną przyspieszone, aby amerykańskie myśliwce mogły zostać dostarczone do Kijowa, gdy tylko szkolenie ukraińskich pilotów i techników zostanie zakończone, potwierdził rzecznik Departamentu Stanu USA agencji informacyjnej dpa. "Doceniamy Danię i Holandię, które przewodzą tej koalicji w szkoleniu ukraińskich pilotów" - dodał.

"Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16" - napisał z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken w liście do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, którego kopię widział Reuters.

"Niezwykle ważne jest, aby Ukraina była w stanie bronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszaniem jej suwerenności" - dodał Blinken.

Nie stanie się to zbyt szybko

Wcześniej w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oznajmił, że "wkrótce nadejdą dobre wiadomości na temat przekazania Ukrainie samolotów F-16".

Tymczasem dzień wcześniej, w środę, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że Ukraina nie otrzyma F-16 ani jesienią, ani zimą. Cytowany przez portal RBK-Ukraina przyznał, że w samolotach tych pokładano duże nadzieje, ponieważ mogłyby one stać się częścią obrony powietrznej i pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjskimi rakietami.

Ihnat zaznaczył jednocześnie, że "jakby nie było, sprawa ta ruszyła z miejsca". "Wiemy, że nasi piloci w najbliższym czasie będą się szkolić. Ale jednocześnie trzeba wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą" - podsumował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.

Najpierw szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

W zeszłym tygodniu dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i Siłach Zbrojnych Ukrainy napisał, że grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku.

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze samolotów F-16. Pod koniec czerwca Departament Stanu USA informował, że wnioski od sojuszników są rozpatrywane, ale cała procedura dostarczenia F-16 może potrwać kilka miesięcy.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka