Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Rynki pracy przyjazne kobietom? Polska wysoko w stawce

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Polska znalazła się w najlepszej 10 krajów przyjaznych pracującym kobietom – donosi fundacja State of Poland, powołując się na Glass Ceiling Index (GCI). Indeks szklanego sufitu bierze pod uwagę edukację, płacę czy reprezentację kobiet na stanowiskach kierowniczych, czy uczelniach biznesowych.

Czym jest Glass Ceiling Index?

Indeks szklanego sufitu to wskaźnik zaproponowany przez prestiżowy brytyjski tygodnik ekonomiczny The Economist. Wskaźnik łączy dane dotyczące szkolnictwa wyższego, aktywności zawodowej, wynagrodzeń, kosztów opieki nad dziećmi, praw macierzyńskich, aplikacji do szkół biznesowych oraz reprezentacji kobiet na wyższych stanowiskach. Indeks ten pokazuje, jak duże są nierówności między kobietami a mężczyznami na analogicznych wysokich stanowiskach biznesowych. GCI jest aktualizowany co roku, w rankingu pod uwagę bierze się 29 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ODCD).


Polska w najlepszej 10

Według indeksu The Economist, krajem, gdzie występują najniższe nierówności między kobietami a mężczyznami na wysokich stanowiskach jest Szwecja. Tuż za nią jest Islandia, na trzecim miejscu – Finlandia. Polska zajmuje 9. miejsce.

Kraje nordyckie szczególnie dobrze radzą sobie z pomaganiem kobietom w ukończeniu studiów, znalezieniu pracy, uzyskaniu dostępu do wyższych stanowisk i korzystaniu z wysokiej jakości systemów urlopów rodzicielskich i elastycznych harmonogramów pracy.


Korea Południowa plasuje się na najniższym poziomie indeksu już dziesiąty rok z rzędu, Japonia i Turcja nie pozostają daleko w tyle. Są jednak oznaki postępu. Nowe koreańskie prawo zakazujące dużym firmom posiadania zarządów jednopłciowych, które weszło w życie w sierpniu 2022 r., pomogło zwiększyć odsetek kobiet w zarządach z mniej niż 5% do 8,7% – podaje The Economist.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo