zdjęcie ilustracyjne: Ambulans medyczny przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim na Targówku w stolicy / źródło: PAP
zdjęcie ilustracyjne: Ambulans medyczny przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim na Targówku w stolicy / źródło: PAP

Legionella w kolejnych regionach. Sanepid szuka źródła zanieczyszczenia

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W poniedziałek Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor poinformował, że w czterech z 9 próbek wody pobranych do badań 18 sierpnia wykryto bakterie Legionelli. Zakażenia pojawiają się w kolejnych regionach.

Sanepid szuka źródła zanieczyszczenia Legionellą

— Trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia. Na ten moment bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie bakteriami Legionella sieci wody ciepłej i wody zimnej. Łącznie na terenie Rzeszowa pobraliśmy 103 próbki wody z instalacji ciepłej i zimnej oraz 8 próbek w powiatach ościennych. W tej chwili dysponujemy wynikami dziewięciu próbek. Te próbki były pobrane 18 sierpnia br. — podkreślił.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomniał również, że na 17 sierpnia br. była informacja o 11 przypadkach zakażeń Legionellą w Rzeszowie oraz czterech przypadkach zakażeń na terenie powiatu rzeszowskiego.

Sidor podkreślił, że próbki były pobierane z obiektów użyteczności publicznej, z mieszkań osób chorych oraz z miejsca zasilania budynków wielorodzinnych w wodę ciepłą.

Z 9 próbek, których wyniki już są znane osiem to próbki wody ciepłej pobranej m.in. z obiektu wielorodzinnego oraz lokalu usługowego i jedna próbka z miejsca zamieszkania osoby, u której potwierdzono zakażenie.

— Z 9 próbek cztery próbki był zanieczyszczone bakteriami Legionellą. Dwie próbki na poziomie określanym jako wysoki, czyli ponad 2,3 tys. jednostek tworzących kolonie - jest to taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia już poprzez używanie prysznica. Jedna próbka zanieczyszczona była bakteriami na poziomie średnim i w jednej potwierdzono jednostki tworzące kolonie — powiedział Adam Sidor. W próbce z mieszkania osoby zakażonej nie potwierdzono obecności bakterii Legionella.


Legionella – decydujące dni

Zdaniem Inspektora, kolejne dni będą decydujące, jeśli chodzi o wskazanie źródła zakażenia. 

— Na ten moment mamy wyniki tylko z 9 próbek i nie dają one podstaw do wysnucia jakiś wniosków. Dopiero kolejne dni, kolejne sprawozdania, wyniki i informacje z wywiadów epidemiologicznych dadzą nam podstawy do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia. Na ten moment dowodów jeszcze nie mamy — powiedział

Legionella w ostrowskim szpitalu

W poniedziałek zastępca kierownika SOR szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, Adam Stangret, poinformował, że w placówce hospitalizowane są dwie osoby zakażone Legionellą.

— Osoby te zostały przyjęte kilka dni temu z objawami infekcyjnymi; gorączka, bóle kostno-mięśniowe, bóle głowy. Stwierdzono wysokie parametry stanu zapalnego, cechy zapalenia płuc, ale również obecność Legionelli w moczu — poinformował. Wskazał, że pacjenci to małżeństwo w wieku 53 i 54 lat.

Stangret podkreślił, że obecnie stan pacjentów jest lepszy. Wskazał, że "po zastosowanym leczeniu są to osoby już w dużo lepszym stanie, są zaplanowane badania kontrolne i decyzje co do dalszego postępowania; myślę że coraz bliżej jest już do możliwości wypisania tych państwa do dalszego leczenia domowego".

Adam Stangret zaznaczył też, że "raczej nie wiązał by" tych przypadków z ogniskiem Legionelli w Rzeszowie. Przypomniał, że źródłem zakażenia Legionellą bardzo często dochodzi m.in. przez zanieczyszczone, zaniedbane instalacje klimatyzacyjne. Na ten moment nie wiadomo, w jaki sposób osoby hospitalizowane w ostrowskim szpitalu zakaziły się bakterią. Dochodzenie w tej sprawie prowadzone jest przez sanepid.

Legionella w Małopolsce

Przypomnijmy, że w niedzielę w Małopolsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella. Podopieczna prywatnego domu spokojnej starości trafiła do szpitala powiatowego, jej stan jest ciężki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W ośrodku panuje wzmożony nadzór medyczny i sanitarny. Sanepid wdrożył procedury kryzysowe. W ośrodku wdrożone zostały m.in. działania, mające na celu ograniczyć możliwość wytwarzania aerozolu. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

RB

(zdjęcie ilustracyjne: Ambulans medyczny przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim na Targówku w stolicy / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości