Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

PiS umacnia się w sondażach. Problemy Trzeciej Drogi

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
Najnowsze sondaże wskazują, że PiS ostro zyskuje po wakacjach. Z opublikowanego we wtorek badania Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że na partię rządzącą zagłosować chce 40 proc. ankietowanych. Swoje problemy ma natomiast Trzecia Droga.

PiS z wysokim poparciem 

Z opublikowanego we wtorek sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że na Zjednoczoną Prawicę chce zagłosować 40 proc. badanych, na KO – 31 proc., na Konfederację – 11 proc., na Lewicę – 7 proc.

W opublikowanych wynikach badania 4 proc. wskazało na Polskę 2050 Szymona Hołowni, a 3 proc. na PSL. Kukiz'15 i Porozumienie odnotowały w badaniu po 1 proc. wskazań, a 2 proc. ankietowanych wybrało opcję "inne ugrupowanie".


W wariancie z Trzecią Drogą jako koalicją PSL i Polski 2050 głosować na nią chciałoby 6 proc. ankietowanych. Tu nie zmienia się poparcie dla ZP - 40 proc., a o 1 pkt. proc. wyższe jest poparcie dla KO (32 proc.), Konfederacji (12 proc.) i Lewicy (8 proc.). W tej opcji 1 proc. badanych wskazało Kukiz'15 i "Inne ugrupowania", a Porozumienie 0 proc.

Pytani w sondażu o udział w wyborach w 56 proc. odpowiedzieli, że zdecydowanie wzięliby w nim udział, a 12 proc. - że raczej tak by zrobiło, co oznacza, że frekwencja wyniosłaby 68 proc. Ne poszłoby do wyborów 24 proc. badanych, "zdecydowanie nie" - 15 proc., a 9 proc. "raczej nie". 8 proc. oceniło, że trudno powiedzieć, czy poszliby głosować czy nie.

Badanie zostało zrealizowane między 25 a 28 sierpnia przez internet - metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania próbie 1040 Polaków.

Trzecia Droga nie wejdzie do Sejmu? 

Nie tylko w sondaż Social Changes Trzecia Droga ma problemy. W badaniu przeprowadzonym przez CBOS koalicja PSL i Polski 2050 uzyskała 5 proc. Takie wyniki sondażowe wskazują, że koalicja Kosiniaka-Kamysza i Hołowni nie dostałaby się do Sejmu. 

W tym samym sondażu, na PiS głos zamierza oddać niemal dwie piąte potencjalnych wyborców (37 proc., wzrost o 8 pkt proc.), a na Koalicję Obywatelską 21 proc. (spadek o 7 pkt proc.). Nieco gorsze notowania niż w ostatnich miesiącach ma natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głos oddałoby obecnie sześciu na stu deklarujących chęć głosowania (6 proc., od lipca spadek o 3 pkt). Lewica uzyskała 4 proc. poparcia. 

Przypomnijmy, że Zjednoczona Prawica zyskała również 5 pkt. proc. (łącznie 38 proc.) w badaniu Kantar Public. 

MP

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka