Fot. Facebook/Donald Tusk
Fot. Facebook/Donald Tusk

Donald Tusk o PiS: "Łukaszenka to przy nich amator". Aluzja do dymisji Wawrzyka

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Donald Tusk ostro odniósł się do kwestii migracji. Lider KO we wpisie na X (Twitter) porównał politykę PiS do działań prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

"Łukaszenka to przy nich amator" 

W środę lider PO w mediach społecznościowych odniósł się do kwestii migracji.

"Rozpętać antymigrancką histerię, ściągnąć rekordową ilość migrantów, zarobić miliony na wizach, a na koniec rozpisać referendum w sprawie migracji. Łukaszenka to przy nich amator" - napisał na Twitterze Donald Tusk.


Dymisja Piotra Wawrzyka 

Wpis tyczy się przede wszystkim polityki migracyjnej prowadzonej przez PiS oraz do dymisji Piotra Wawrzyka. 31 sierpnia premier odwołał Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w MSZ; powodem tej decyzji był "brak satysfakcjonującej współpracy"

Wawrzyk miał stracić posadę w związku z działaniami agentów CBA. Chodzi o wydawanie wiz dla pracowników tymczasowych. Przypomnijmy, że to Wawrzyk był autorem rozporządzenia, które dawało możliwość sprowadzenia do Polski nawet 400 tysięcy robotników. Media piszą, że może chodzić o wielką aferę korupcyjną. 

Szef rządu Mateusz Morawiecki pytany przed dziennikarzy o tę sprawę, powiedział w poniedziałek, że toczy się podstępowanie wyjaśniające i odpowiednie służby będą mogły przedstawić informacje, jeśli uznają to za stosowne. "Wiem o takim powstępowaniu wyjaśniającym, które trwa i stąd ta dymisja" - dodał.

- Chcemy zachować absolutną transparentność i uczciwość. Jak tylko natrafiamy na ślady nieprawidłowości, (...) to pozostawiamy sprawy do wyjaśnienia. Dymisja nastąpiła, aby przeciąć jakiekolwiek wątpliwości - zaznaczył.

Żądanie ujawnienia informacji na temat imigrantów 

Wpis Donalda Tusk skomentował m.in. Marcin Kierwiński z KO. – Z jednej strony PiS straszy nas migrantami, ale tysiącami rozdaje pozwolenia na pracę i wizy dla migrantów z krajów muzułmańskich. Okazuje się, że w tle może być także korupcja, stąd dymisja Pana ministra Wawrzyka – powiedział. 

Zażądał również ujawnienia we wszystkich agendach rządowych informacji na temat "ilu osobom z krajów muzułmańskich pozwolono wjechać do Polski". 

– Wymyślili rozporządzenie, żeby bez jakiejkolwiek kontroli wpuszczać migrantów z kraju muzułmańskich. Mamy do czynienia z hipokryzją, mamy do czynienia z aferą i mamy do czynienia, z dużym prawdopodobieństwem, z korupcją – dodał.

MP

Fot. Facebook/Donald Tusk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka