Fot: Paneliści Dariusz Rosati (PO), Ewa Szymańska (PiS), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Krzysztof Flis (Baker McKenzie) i Szymon Parulski (doradca podatkowy)
Fot: Paneliści Dariusz Rosati (PO), Ewa Szymańska (PiS), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Krzysztof Flis (Baker McKenzie) i Szymon Parulski (doradca podatkowy)

Emocje przy podatkach

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Spore emocje rozpalił panel „Wyzwania polskiej polityki fiskalnej” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Paneliści Dariusz Rosati (PO), Ewa Szymańska (PiS), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Krzysztof Flis (Baker McKenzie) i Szymon Parulski (doradca podatkowy) mieli teoretycznie rozmawiać o ustawie budżetowej na rok 2024, ale temat okazał się jedynie wstępem do dyskusji o systemie podatkowym w Polsce w ogóle.

Posłanka Ewa Szymańska PiS zaczęła dość syntetycznie,  mówiąc, że budżet na przyszły rok jest optymalny, bierze pod uwagę trwającą wojnę na Ukrainie i zagrożenie Polski przez imperialną politykę Rosji oraz potrzeby służby zdrowia, do której oprócz pieniędzy z NFZ z budżetu wpłynie 30 mld zł. 

Co z tym budżetem? 

Dariusz Rosati nie szczędził krytyki informując na wstępie, że budżet zakłada kolosalny wzrost wydatków, 21 proc. i nie ma pokrycia we wpływach. Według niego problem są transfery społeczne wynoszące ponad 90 mld zł., gdy polska służba zdrowia jest według niego w zapaści.

Zwrócił uwagę na duży wzrost obsługi długu, który ma wynieść 68 mld zł. – Mamy do czynienia z budżetem kompletnie nieodpowiedzialnym, antyrozwojowym - powiedział.

Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, reprezentujący na panelu Kancelarie Menzen wspomniał o 165 mld deficytu budżetowego, a sam budżet określił „nie do poparcia”. Potem było już coraz ostrzej, nasz system podatkowy i działania polskich polityków określił jako „cyrk” i „sen wariata”. – Dlaczego ustawa VAT w Estonii ma 90 stron ma stron, a w Polsce 400? – pytał retorycznie. Katastrofą nazwał Polski Ład wprowadzony przez PiS. - Kancelaria Sejmu występowała o opinie jak opodatkować posłów, bo taki był bałagan – mówił. 


Ewa Szymańska określiła tę część dyskusji, jako niemerytoryczną, a raczej będącą częścią kampanii wyborczej. 

– Mamy mnóstwo dodatkowych opłat, para podatków. Trzeba uporządkować niestabilny system, bo przedsiębiorcy powinni spokojnie planować swoją działalność – powiedział Szymon Parulski. 

Najbardziej skomplikowany system podatkowy w UE

Paneliści w zasadzie zgodzili się, że mamy jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Unii Europejskiej, ale o potrzebie nowej ordynacji podatkowej najdobitniej mówił Mentzen. Co ciekawe, Ewa Szymańska poinformowała, że zwycięstwo wyborcze PiS oznaczać będzie uproszczenie podatków.


Fot: Salon24:  Paneliści Dariusz Rosati (PO), Ewa Szymańska (PiS), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Krzysztof Flis (Baker McKenzie) i Szymon Parulski (doradca podatkowy)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka