źródło: PAP
źródło: PAP

Prezes NBP zdradził co z inflacją i kursem złotego. Miał też jedną prośbę

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński wystąpił w czwartek na konferencji prasowej, na której odniósł się m.in. do ostatniej obniżki stóp procentowych. Glapiński zapewnił, że kurs złotego jest odpowiedni, a inflacja jest już jednocyfrowa i będzie się dalej zmniejszać. Szef banku miał też nietypową prośbę do dziennikarzy.

Co dalej ze stopami procentowym? "Powinny spadać wraz z inflacją"

- Banki muszą się liczyć z tym, że stopy procentowe będą maleć, tak jak maleje inflacja. Ile mają wynosić stopy procentowe banku centralnego, jak inflacja schodzi stopniowo do celu, czyli do 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.? - mówił Glapiński o środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 0,75 pkt proc.


Glapiński: Inflacja jest jednocyfrowa i będzie się zmniejszać

Inflacja w Polsce jest już jednocyfrowa - wskazał w Adam Glapiński. Dodał, że inflacja za wrzesień br. będzie wynosiła nieco powyżej 8,5 proc., a na koniec tego roku być może spadnie do 6 proc. - Przypuszczam, że w październiku inflacja będzie na poziomie 7,4 proc., a na koniec roku między 6 proc. a 7 proc. - dodał szef NBP.

Jak mówił prezes NBP podczas j konferencji prasowej przypuszcza, że inflacja w następnym miesiącu będzie wynosić 7,4 proc. W tym momencie konferencji wygłosił też apel do dziennikarzy. - Ale tutaj proszę mnie nie trzymać za słowo, bo coś się może zmienić - powiedział

Profesor odniósł się również do obecnych cen w sklepach. Powiedział, że "od pięciu miesięcy w Polsce nie mamy już do czynienia ze zmianą cen, w tym czasie inflacja wyniosła 0,5 proc. "

Szef NBP: Wzrost PKB może wynieść zero

Glapiński powiedział też o bardzo słabych prognozach wskaźnika PKB dla polskiej gospodarki. -  Spowolnienie gospodarcze w innych krajach, zwłaszcza u naszych partnerów gospodarczych, tłumi także inflację w Polsce, ale jest niekorzystne z punktu widzenia perspektyw rozwoju - powiedział w czwartek prezes NBP.

- Sytuacja półrecesyjna, recesyjna na świecie, szczególnie w Niemczech, znakomicie tłumi inflację u nas, oczywiście także w tych krajach, ale oczywiście jest niekorzystna z punktu widzenia perspektyw naszego wzrostu, rozwoju. Pokazał to ubiegły kwartał w Polsce. Mamy też minusowe wskaźniki. Cały wynik roczny będzie słaby jeśli chodzi o wzrost, a może nawet będzie zero - wyjaśnił.

Dodał, że wzrost PKB Polski na tle innych krajów będzie dobry, ale „słabszy niż byśmy chcieli”.


Spada kurs złotówki. "Naszym celem nie jest kurs złotego"

Kurs złotego po decyzji RPP osłabił się o 2 proc. Glapiński wypowiedział się również na temat przyszłości polskiej waluty.

- Kurs złotego jest dla nas bardzo ważny, pomaga nam przezwyciężać inflację, jednak naszym celem nie jest kurs złotego, nie interweniujemy po to, by jakiś kurs uzyskać - podkreślił w czwartek prezes NBP.

- Oczywiście kurs złotego jest dla nas bardzo ważny, pomaga nam przezwyciężać inflację. - powiedział. Dodał, że choć wartość złotówki spadła po decyzji RPP o 2 proc., ale "ostatnio w bardzo szybkim tempie wzmocniła się o 17 proc.".

"Taki kurs złotego, jaki jest w tej chwili, jest dobry" - podsumował.

MB

Fot. Szef NBP Adam Glapiński. PAP/ Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka