fot. PAP/Albert Zawada
fot. PAP/Albert Zawada

Zjednoczona Prawica bez samodzielnego rządu. Najnowszy sondaż

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Gdyby wybory odbyły się dziś, PiS wygrałoby je z 33,5-procentowym poparciem — wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. KO może liczyć na głosy 28 proc. ankietowanych, na Konfederację zagłosowałoby 11,2 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono już po sobotnich konwencjach PiS i KO.

Wyniki najnowszego sondażu

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski największe poparcie ma partia rządząca - na PiS zagłosowałoby 33,5 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się KO z 28-proc. poparciem, a na trzecim Konfederacja z wynikiem 11,2 proc. poparcia.

Do Sejmu weszłyby również Trzecia Droga z 9,2 proc. poparcia i Lewica z 8,9 proc poparcia. Szósty komitet wyborczy - Bezpartyjni Samorządowcy - zdobyłby w wyborach 3,2 proc. głosów i nie przekroczyłby 5-procentowego progu wyborczego.


W porównaniu do poprzedniego badania PiS odnotowało spadek o 1,8 pkt. proc. Traci również Trzecia Droga – o 1 pkt. proc. i Lewica – o 0,5 pkt. proc.

Wzrost odnotowała Konfederacja, która w stosunku do poprzedniego badania zyskała 0,6 pkt. proc. Zyskuje też KO, której poparcie w stosunku do poprzedniego sondażu wzrosło o 0,5 pkt. proc.

Prawica nie byłaby w stanie stworzyć samodzielnego rządu

Socjolog prof. Jarosław Flis specjalnie dla wp.pl wyliczył rozkład mandatów w oparciu o wyniki sondażu United Surveys. Zjednoczona Prawica uzyskałaby 187 mandatów i nie byłaby w stanie stworzyć samodzielnego rządu. Koalicja Obywatelska miałaby 152 posłów, Konfederacja - 49, Trzecia Droga - 36 a Lewica - 35.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 11 września 2023 roku metodą CATI na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

ja

(zdjęcie; Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica. Fot. PAP/Albert Zawada)

Czytaj też:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka