Polska chce organizacji Igrzysk Olimpijskich? Wszystko wyjaśni się na dniach

Redakcja Redakcja Europejski Kongres Sportu i Turystyki Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
- Dysponujemy rekordowymi środkami na polski sport – mówił otwierając we wtorek w Zakopanem II Europejski Kongres Sportu i Turystyki minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. W środę gośćmi wydarzenia będą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki – będą mówili o rzeczach wielkich, konkretnych na miarę naszych ambicji – zdradził Bortniczuk.

Polska kandydatem do organizacji Igrzysk Olimpijskich?

- Jutro odwiedzi nas premier Mateusz Morawiecki, a w samo południe prezydent Andrzej Duda, którzy będą mówili o rzeczach wielkich, konkretnych, dotyczących przyszłości bliższej lub dalszej, ale wielkich na miarę naszych ambicji i doświadczeń. Będziemy świadkami wydarzeń o znaczeniu historycznym. Z tego miejsca będzie się kreowała historia – zapowiedział minister Bortniczuk.

W kuluarach mówi się, że zostaną ogłoszone starania Polski o organizację Igrzysk Olimpijskich. Bortniczuk dodał, że budżet na polski sport wzrósł w przeciągu ostatniego roku z 1,7 mld zł w 2022 r. do ponad 3,5 mld zł w bieżącym roku.

- Dysponujemy rekordowymi środkami na polski sport. Odczuwają to również samorządy, bo zapowiadałem realizację programu Olimpia z budżetem dwóch miliardów zł, w ramach którego zapowiadaliśmy budowę nawet tysiąca przyszkolnych hal sportowych i to udało się zrealizować. Mamy wieloletni program rządowy, który będzie trwał co najmniej do 2025 roku, a już blisko 600 umów podpisaliśmy z samorządami na budowę takich obiektów – mówił Bortniczuk.


List do uczestników sportowego kongresu skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński: „Otwierające się przed nami perspektywy mają swoje blaski i cienie. Z jednej strony stwarzają piękne szanse na materialny i duchowy rozwój, z drugiej zaś rodzą niebezpieczeństwa, które mogą nałożyć się na dzisiejsze zagrożenia. Stoimy zatem w obliczu wielkich wyzwań, którym trzeba twórczo stawić czoła - zarówno w sferze intelektualnej refleksji jak i w przestrzeni praktycznego działania" – napisał lider PiS.

Dalej Kaczyński dodał, że wojna na Ukrainie uwypukliła kwestie relacji między polityką a sportem.

- Wydawać by się mogło, że w obliczu tak barbarzyńskiej, ludobójczej agresji Rosji, która odmawia Ukraińcom prawa do odrębności kulturowej i niezależnego bytu państwowego, kwestia sankcji wobec najeźdźcy powinna być oczywista, a jak wiemy tak niestety nie jest - odczytał w liście marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.


Podczas kongresu odbędą się spotkania najważniejszych osób polskiego jak i europejskiego sportu, podczas których będą one rozmawiać o wyzwaniach związanych z wojną na Ukrainie oraz pandemią, a także rozwojem polskiego sportu w ostatnich latach.

Światowy dzień turystyki

Przez trzy dni zaproszeni prelegenci poprowadzą szereg konferencji z zakresu siedmiu tematów: sport wobec wyzwań polityki międzynarodowej, zagrożenia w sporcie, Polska jako organizator wielkich imprez sportowych, komercjalizacja sportu - jasne i ciemne strony, sport a technologia - medycyna i innowacje w sporcie, sport powszechny - społeczna rola aktywności fizycznej oraz zielona energia dla turystyki - obchody światowego dnia turystyki.

W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Uroczystej Gali Ambasadorów Sportu Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.

Salon24 jest partnerem medialnym II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.

Fot: Kamil Bortniczuk w czasie otwarcia Kongresu. Fot: twitter.com/SPORT_GOV_PL

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport