Igrzyska Olimpijsce w Polsce? "Wydarzenie będzie budować wizerunek Polski na świecie"

Redakcja Redakcja Europejski Kongres Sportu i Turystyki Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
"Dziękuję za wsparcie polskiego sportu, żeby rozwijał się z pożytkiem dla naszego kraju" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Zakopanem podczas Gali Ambasadorów Sportu, zorganizowanej przy okazji drugiej edycji Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Pojawili się też działacze związkowi i sponsorzy.

Prezydent Duda podziękował za zorganizowanie kongresu i zaznaczył, że takie wydarzenia służą m.in. lepszemu przygotowaniu się do organizacji wielkich imprez sportowych, a takim do takich należą m.in. Igrzyska Europejskie, które latem odbyły się w Krakowie i Małopolsce.

"To było najważniejsze wydarzenie sportowe tego roku nie tylko w Polsce, ale i Europie. Zostało przeprowadzone znakomicie" - wskazał prezydent i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do udanej organizacji tej imprezy.

Jak zauważył, Igrzyska Europejskie to wstęp do tego, co zapowiedział w środę w południe - Polska będzie się ubiegać o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku.


"Byłoby to wydarzenie, które będzie budować wizerunek Polski na całym świecie" - podkreślił Duda.

Szef sportowego resortu zwrócił natomiast uwagę na imprezy, które w najbliższym czasie odbędą się w Polsce, m.in. mistrzostwa świata siatkarzy w 2027 roku, a także odniósł się do długofalowego celu, którym jest organizacja igrzysk olimpijskich.

„Jak zapowiadamy, że będziemy się o coś starać, to później robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ten cel osiągnąć. Jesteśmy w stanie osiągać bardzo ambitne cele. W kontekście starania się o igrzyska olimpijskie, to bardzo ważne jest to, co zrobimy między dniem dzisiejszym a 2036 rokiem. To, jaką treścią wypełnimy tą przestrzeń, a to zależy od nas wszystkich” – powiedział Bortniczuk.

Podkreślił także, jak ważne będzie to, w jaki sposób polskie środowisko sportowe przepracuje najbliższe lata, które pozostały do igrzysk w 2036 roku.


„Sport ma ogromny wpływ na wychowanie młodego pokolenia Polaków. Celem każdej władzy jest to, aby o przyszłości kraju stanowili silni, sprawni i mądrzy obywatele. To zapewnia wychowanie w duchu sportu. Za 13 lat medale będą zdobywać ci, którzy teraz mają pięć, dziesięć lat. To jest pokolenie, które przy mądrze przepracowanym czasie, pozwala nam na wszystko. Wtedy możemy mówić o 50 medalach” – zauważył minister sportu.

„Zaproponujemy wielki olimpijski program modernizacji obiektów sportowych, olimpijski bon sportowy, którym rodzice będą mogli płacić za trening swojego dziecka w klubach sportowych. Zaproponujemy reformę programu Team 100. Żadnego z tych celów nie zrealizujemy jednak bez was” – dodał Bortniczuk.

Galę Ambasadorów Sportu wykorzystano do wręczenia okolicznościowych nagród. W kategorii Mecenas Sportu statuetkę otrzymała firma PZU, a jako Innowator Sportu nagrodzona została firma OTCF, która jest właścicielem marki 4F. W kategorii Filar Sportu wyróżniono PKN Orlen, natomiast Fundator Sportu firma Modular System.

Jako Małopolscy Ambasadorzy Sportu wyróżnieni zostali firma bruk-bet, były piłkarz Jakub Błaszczykowski oraz gmina Korzenna. Platynowy medal Polonia Minor otrzymał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Fot: PAP/Grzegorz Momo


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport