Oklaskiwali członka SS Galizien. Jest ważna dymisja w Kanadzie

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Zabiegi dyplomatyczne polskiej ambasady przyniosły skutek? Czy jednak presja środowisk żydowskich? Tak czy inaczej, spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota zapowiedział dymisję.

Ustąpienie ze stanowiska spowodowane jest reakcją polityków kanadyjskich i zagranicznych. Wcześniej we wtorek szefowa kanadyjskiego MSZ Melanie Jolie oświadczyła, że Rota powinien podać się do dymisji. Wszystko za sprawą uhonorowania weterana SS Galizien Jarosława Hunki w trakcie wizyty Wołodymyra Zełenskiego.   


Skandal w trakcie wizyty Zełenskiego

Obecność Hunki w parlamencie i jego uhonorowanie było "głęboko zawstydzające" i "nieakceptowalne" - powiedział w poniedziałek premier Justin Trudeau, jednak odrzucił wezwania do ustąpienia ze stanowiska. We wtorek wieczorem przywódcy czterech głównych partii politycznych w Izbie Gmin mają spotkać się, aby omówić sprawę dymisji spikera. Jeśli Rota odmówi, ustawodawcy mogą zaproponować formalny wniosek o wotum nieufności. Oburzenie wyraziły wpływowe organizacje żydowskie w Kanadzie. 

Z kolei jak pisaliśmy w Salonie24, IPN sprawdza, czy można zorganizować pomoc prawną ws. ekstradycji Hunki - podał dziennikarz Wojciech Wybranowski. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest minister edukacji Przemysław Czarnek.  


Stanowisko Polonii

- SS-Galizien była formacją wojskową stworzoną przez nazistowskie Niemcy, która była odpowiedzialna za liczne zbrodnie wojenne przeciwko Polakom i Żydom podczas II wojny światowej, w tym masowe mordy na ludności cywilnej. Oczekujemy jednoznacznych przeprosin za to niedopuszczalne niedopatrzenie. Jednocześnie niezłomnie wspieramy Ukrainę w jej walce o suwerenność i wolność przeciwko putinowskiej Rosji - oświadczył Kongres Polonii Kanadyjskiej, cytowany przez ambasadora Polski w Kanadzie Witolda Dzielskiego. 

- Niestety, w opublikowanym oświadczeniu marszałek nie przeprosił kanadyjskiej Polonii. Wzywamy marszałka do odpowiedniej zmiany swojego oświadczenia - zaapelowano. 

Fot. Anthony Rota/YouTube

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka