Straż Graniczna. Fot. PAP/Wojtek Jargiło / zdjęcie ilustracyjne
Straż Graniczna. Fot. PAP/Wojtek Jargiło / zdjęcie ilustracyjne

Gorąco przy granicy polsko-niemieckiej. Padł strzał

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Polska Straż Graniczna zatrzymała w Kostrzynie nad Odrą samochód z 36 nielegalnymi migrantami. W procederze uczestniczyło dwóch Polaków. Kierowca jednego z pojazdów próbował uciec przed polskimi pogranicznikami. Jeden z nich oddał strzał w kierunku uciekających.

Straż Graniczna oddała strzał

Do wydarzenia doszło w poniedziałek wieczorem. Straż Graniczna z Gorzowa Wielkopolskiego w zatrzymała wówczas ciężarowego peugeota na polskich blachach jadącego w kierunku granicy z Niemcami. Po zatrzymaniu samochodu jego kierowca próbował zbiec. Ale jeden strzał funkcjonariusza pokrzyżował jego plany. Strzał ostrzegawczy nie zagrażał jednak życiu i zdrowiu innych - wyjaśnia Straż Graniczna.


Polacy przewozili Syryjczyków ze Słowacji do Niemiec

Uciekający mężczyzna to obywatel Polski. Okazuje się, że przewoził w samochodzie 36 Syryjczyków, nielegalnych imigrantów. Służby zatrzymały także drugiego Polaka, który prowadził auto osobowe i „pilotował” peugeota.

Syryjczycy nie mieli dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Jak ustalono, mieli za to słowackie tytuły pobytowe. Migranci potwierdzili, że dostali się do Polski ze Słowacji. Ich celem były Niemcy.

Cudzoziemcy i Polacy usłyszeli zarzuty

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy i dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu - podaje SG. Wobec jednego z nich skierowano wniosek do sądu o umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. 

Polaków zatrzymano za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności do ośmiu lat. 


Wciąż niespokojnie na granicy z Białorusią

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że w czwartek 28 września do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 26 cudzoziemców. Byli to między innymi obywatele Afganistanu i Syrii. Ponadto w Białowieży grupa ponad 20 mężczyzn przemieszczała się wzdłuż bariery, monitorowani byli przez polskie patrole i barierę elektroniczną.

KW

Źródło zdjęcia: Straż Graniczna. Fot. PAP/Wojtek Jargiło / zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka