Potężny ulewy nad Nowym Jorkiem. Fot. EPA/SARAH YENESEL
Potężny ulewy nad Nowym Jorkiem. Fot. EPA/SARAH YENESEL

Nowy Jork pod wodą. Władze zganiają na zmiany klimatyczne

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Nowy Jork nawiedziły rekordowe opady deszczu. W związku z podtopionymi ulicami, gubernator Kathy Hochul ogłosiła stan wyjątkowy. W dzielnicy Brooklyn odnotowano opady spodziewane raz na 100 lat.

Stan wyjątkowy w Nowym Jorku 

"Ulewne deszcze nawiedziły Nowy Jork i okolice, powodując gwałtowne powodzie i zamieniając główne jezdnie w jeziora. Trzeba było zamykać całe linie metra, dzieci wysyłać na wyższe piętra zalanych szkół" – pisał "New York Times".


Gubernator Kathy Hochul ogłosiła stan wyjątkowy. Wezwała mieszkańców do pozostania w domach, a osoby mieszkające w suterenach, aby przygotowały się na najgorsze. Ostrzegała przed "zagrażającymi życiu opadami deszczu".

Rekordowe opady

Krajowa Służba Pogodowa (NWS) podała przed południem, że na Brooklynie w ciągu zaledwie trzech godzin zanotowano ok. 13 cm. opadów. Zdarza się to raz na ok. 100 lat.Na Manhattanie, w Central Parku w ciągu godziny spadło ponad pięć cm deszczu, najwięcej od 80 lat. W dzielnicy Queens, na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego, piątek stał się najbardziej mokrym w historii. Od północy spadło tam blisko 14 cm deszczu.

Nie ma ofiar śmiertelnych 

"Poziom wody podnosił się szybko i wściekle, zaskakując niektórych pasażerów w poranne godziny szczytu. Ratownicy wkroczyli do akcji, wyciągając ludzi z samochodów i piwnic wypełnionych po brzegi wodą" – zwróciła uwagę CNN.

Cytowała naukowców twierdzących, że tak duża ilość wody jest oznaką zmian klimatycznych. Jak wyjaśniali, cieplejsze masy powietrza działają jak masywna gąbka, zdolna wchłonąć więcej pary wodnej, a następnie wycisnąć ją w intensywnych falach, co z łatwością może pokonać przestarzałe zabezpieczenia przeciwpowodziowe.


Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams zaznaczył, że nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych ani poważnych obrażeń w wyniku burzy. Zarejestrowano co najmniej trzy akcje ratunkowe wyciągania ludzi z piwnic i 15 z samochodów.

"Wynik zmian klimatycznych" 

"Ogólnie rzecz biorąc zmieniający się układ pogodowy jest wynikiem zmian klimatycznych. Smutna rzeczywistość jest taka, że nasz klimat zmienia się szybciej, niż nasza infrastruktura jest w stanie na to zareagować" – zauważył komisarz miejski ds. ochrony środowiska Rohit Aggarwala.

Do późnego popołudnia w Nowym Jorku spadło od 9 do 18 cm deszczu. Wieczorem przewiduje się więcej opadów. Stopniowo będą zanikać.

MP

Potężny ulewy nad Nowym Jorkiem. Fot. EPA/SARAH YENESEL

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka