Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Polacy nie mają wątpliwości. PiS wygra wybory, ale...

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że ponad 57 proc. Polaków uważa, że PiS wygra wybory, ale tylko 39 proc. ankietowanych jest zdania, że rząd zostanie utworzony przez tę partię samodzielnie lub z innym ugrupowaniem. Polacy są jednak podzieleni co do tego, czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach.

PiS może mieć problem z utworzeniem rządu 

Ankietowani zostali zapytani w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", kto według nich wygra jesienne wybory do Sejmu? Najwięcej osób, bo aż 57,4 proc. uważa, że 15 października 2023 roku wygra Prawo i Sprawiedliwość. Tylko 17,2 proc. wskazuje na Koalicję Obywatelską. Na zwycięstwo Polski 2050 i PSL (Trzecia Droga) stawia 4,4 proc. ankietowanych, a Konfederacji - 1,5 procent.

Tylko 39,1 proc. badanych uważa natomiast, że nowy rząd utworzy PiS samodzielnie lub z innym ugrupowaniem. "Niewiele mniej ankietowanych (35,9 proc.) uważa, że rządzić będzie obecna opozycja, a 6,9 proc. badanych udzieliło odpowiedzi: "Nie uda się utworzyć rządu, odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne". "Nie wiem/Trudno powiedzieć" - uważa z kolei 18 proc. Polaków" – wskazuje RMF 24.


Polacy podzieleni co do tego, czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach

Opublikowano również wyniki sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" i RMF FM, w którym zapytano respondentów, czy ich zdaniem "po wyborach rządy w Polsce powinna przejąć obecna opozycja, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica".

Odpowiedzi przełamały grupę badanych na pół. 49,4 proc. uważa, że opozycja "powinna" rządzić, a 50,6 proc. – że "nie powinna". Podobny jest odsetek mocniej i słabiej zdeterminowanych w obu grupach. 34,3 proc. uważa, że "opozycja zdecydowanie powinna" sprawować władzę, a 34 proc. jest przeciwnego zdania.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", sprawa wygląda inaczej, kiedy respondenci pytani są o to, czy wierzą, że "możliwe jest, by po wyborach rządziła opozycja". Twierdząco odpowiada na to pytanie 47,6 proc. (23,9 – "zdecydowanie", a 23,7 – "raczej"). Brak wiary w to, że opozycja ma realną perspektywę rządzenia, wyraziło 40,5 proc. (w tym 31,5 – "zdecydowanie", a 9 proc. – "raczej"). 12 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Patrząc na to, jak głosowali wyborcy konkretnych partii, nikt w grupie zwolenników władzy nie wskazał na odpowiedź "opozycja powinna rządzić", a tylko 6 proc. wierzy w taką możliwość.

Natomiast 81 proc. zwolenników opozycji uważa, że "opozycja powinna rządzić", a 74 proc. twierdzi, że wierzy w taką możliwość.

MP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka